Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ankaralı 2 firmadan fuarcılık devine iflas davası!

Ankaralı Flap Kongre AŞ ile Zed Fuarcılık AŞ, organizasyon için ödedikleri 800 bin Euro’luk parayı iade etmediği gerekçesi ile fuarcılık devinin iflasını istedi.

Reklam
Ankaralı 2 firmadan fuarcılık devine iflas davası!
18 Nisan 2021 - 21:44
Reklam
Üç şirketin taraf olarak yer aldığı icra takipleri ve davalara yol açan süreç 7 yıl önce yapılan bir sözleşmeye dayanıyor.

Hisseleri borsada işlem gören Flap Kongre Hizmetleri A.Ş. ile CNR Uluslararası Fuarcılık AŞ arasında 1 Ekim 2014’te imzalanan sözleşme, İstanbul’da yapılacak bir petrol kongresi ve fuarını kapsıyordu.

800 bin Euro bedelli sözleşmeye göre, kongrenin yapılacağı tarih 5-15 Temmuz 2017 olarak belirlenirken kongrenin yapılacağı tarihe 3 ay kala, iddiaya göre, Flap Kongre’den organizasyonun Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacağı bilgisi geldi. Yer değişikliğinin gerisinde, katılımcı sayısında istenen hedefe ulaşılamamasının yer aldığı kaydedildi.

Flap Kongre, CNR Fuarcılık’tan, ödedikleri 800 bin Euro’nun iadesini istedi. CNR tarafından, sözleşme hükümleri hatırlatılarak bunun mümkün olamayacağı yanıtı geldi. Bunun üzerine Flap Kongre ile Zed Fuarcılık tarafından Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi'nde CNR Fuarcılık’a karşı açılan alacak davası CNR Fuarcılık aleyhine sonuçlandı ve istinaf mahkemesi de bu kararı onadı.

CNR Fuarcılık avukatları, istinaf mahkemesinin kararına itiraz etti. Yargıtay süreci devam ederken kritik bir dava daha açıldı. İki şirket ilk olarak CNR’a karşı icra takibi başlattı. CNR avukatları takibe itiraz etti. Bu kez CNR Fuarcılık AŞ’ye karşı, itirazın iptali ve iflası talebi ile dava açıldı. 

Konuyla ilgili olarak Flap Kongre Hizmetleri A.Ş. tarafından KAP'a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Yargılama süreci devam eden, CNR Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret A.Ş.'den olan alacağımızla ilgili olarak, bazı internet sitelerinde haber ve yorumlara yer verildiği görülmesi üzerine, süreçle ilgili Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve ortaklarımızın haklarının korunması amacıyla açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Şirketimizin 30.03.2021 tarihinde kamuya duyurulan, Sermaye Piyasası Kurulu'nca onaylanmış izahnamede, şirketin taraf olduğu davalar bölümünde belirtildiği üzere, ilgili firmadan olan 822.563,70 Euro alacağımızla ilgili 2019 yılında dava açılmış, Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen davada, CNR Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret A.Ş. aleyhine karar vermiş olup, alacaklarımızın tahsil edilememesi üzerine, Ankara 22. İcra Müdürlüğü kanalıyla icra takibi başlatılmıştır. Sürecin devamı olarak borçlu şirketin üçüncü kişilerdeki alacaklarının tahsili için İcra İflas Kanunu 89. maddesi kapsamında haciz müzekkereleri düzenlenmiş ve borçlu adına tescilli markalarının satışları için işlemler başlatılmıştır.

Önceki yıllarda finansal tablolarımızda sözkonusu alacağın tamamı için karşılık ayrılmıştır. Mahkeme kararına dayanılarak başlatılan icra takibine ilişkin borçlu tarafından bir ödeme yapılmadığından, 26.02.2021 tarihinde İcra İflas Kanunu m.177/4 kapsamında CNR Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret A.Ş. aleyhine iflas davası açılmıştır.

Yargılama süreci devam eden durum hakkında, yapılan farklı yorumlara ortaklarımızın itibar etmemesini rica ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum