Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 19:14 Bu haber 1749 kez okundu
 
Isparta turizmi için önemli adım
Isparta'nın Yalvaç ilçesinde bulunan Pisidia Antiokheia Antik Kenti içerisinde yer alan antik tiyatro, kazı ekibi tarafından ayağa kaldırılıyor.
YEREL Haberi
Isparta turizmi için önemli adım

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde bulunan Pisidia Antiokheia Antik Kenti içerisinde yer alan antik tiyatro, kazı ekibi tarafından ayağa kaldırılıyor.

 

Bir zamanlar gladyatör oyunlarıyla bölgenin en büyük eğlence merkezi olan, kentin en önemli eserlerinden biri olan Antiokheia Tiyatrosu'nun ziyarete açılabilecek hale getirilmesi için çalışma yaptıklarını ve kazıya başladıkları günden bu yana çok sayıda binanın ortaya çıkarıldığını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı çalışmalarla ilgili olarak şunları söyledi:

"Bir aksilik çıkmadığı takdirde 2020 yılında tiyatro ziyarete uygun hale getirilecek. Tiyatro MS 8. yüzyıldan itibaren önemini yitirmiş ve yavaş yavaş toprak altına gömülmüştür. Geç dönemlerde gladyatör ve yaban hayvanları oyunları için kullanılan tiyatronun orkestra duvarı 220 santim yüksekliğinde yapılmış ve bir korkulukla taçlandırılmıştır" 

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Pisidia Antiokheia Antik, yalvvaç turizm, ısparta turizm
Yorumlar
Haber Yazılımı