Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 23:46 Bu haber 631 kez okundu
 
ABD Ulusal Seyahat ve Turizm Ofisi açıkladı! Çinli turistler Türkiye'yi tercih ediyor
ABD Ulusal Seyahat ve Turizm Ofisi, 15 yıl sonra ilk defa ülkelerine gelen Çinli turist sayısında düşüş yaşandığını duyurdu.
DÜNYADAN Haberi
ABD Ulusal Seyahat ve Turizm Ofisi açıkladı! Çinli turistler Türkiye'yi tercih ediyor

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı turizmi de etkiledi. ABD Ulusal Seyahat ve Turizm Ofisi'nin açıkladığı son verilere göre geçtiğimiz yıl ABD'yi ziyaret eden Çinli turist sayısı yaklaşık 170 bin kişilik düşüşle 2.9 milyona geriledi. Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında adım adım tırmanan ticaret savaşı gerilimi ve doların Çin Yuanı karşısında yüzde 6 değer kazanması bu kayıpta etkili oldu. Buna karşılık geçen yıl TL'nin ucuzlaması ve Çin'de Türkiye Turizm Yılı olmasının katkısıyla Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı 147 bin artarken Çinli turist sayısında son 10 yılda yüzde 537 artış yaşandı. 

Çin'in giderek zenginleşmesiyle ABD'ye giden Çinli turist sayısı son 15 yıldır yükselişteydi. Hatta 2008 2016 yılları arasında kümülatif olarak ABD'ye giden Çinli sayısında yüzde 600 artış yaşandı. Yüzde 5.3'le 15 yıl sonra kaydedilen bu ilk yıllık düşüşte iki ülke arasındaki gerilimin yanında Çin'in ekonomik performansındaki düşüş de etkili oldu. 2018 yılı genelinde Çin Yuanı, ABD Doları karşısında yüzde 6.5 değer kaybetti. Bu da Çinliler için ABD'ye seyahat etme maliyetini artırdı.

Bunun yanında iki ülke arasında günden güne artan ticari alandaki gerilimin bir yansıması olarak Çin hükümeti geçen yaz bu ülkedeki silahlı saldırıları gerekçe göstererek vatandaşlarına ABD'ye seyahat uyarısında bulundu. Bu uyarı da yaşanan düşüşte etkili oldu. Farklı gerekçelerle geçtiğimiz yıl önceki yıla göre daha az Çinli ABD'ye gitmemeyi tercih ederken, Çinlilerin Türkiye'ye ilgisinde ise büyük bir artış yaşandı. Türk turizm sektörünün Çin'i yeni hedef stratejik pazar olarak belirlemesi zaten bu ülkeden gelen turist sayısında son yıllarda büyük bir artış yaşanmasına yol açtı. 2008 yılında Türkiye'ye 61 bin 882 Çinli turist gelirken, bu rakam geçen yıl 394 bin 109'a ulaşarak rekor kırdı. Son 10 yılda bir tek 2016 yılında Çinli turist sayısında yıllık düşüş yaşandı. Bunda da 15 Temmuz darbe girişimi etkili oldu.

 

Açıklanan son verilere göre son iki yılda yaşanan büyük sıçramanın ardından bu yıl Çinli turist sayısında yatay bir seyir gözlemlendi. 2017'nin Ocak-Mart döneminde Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı 44 bin 944 iken 2018'de bu rakam 89 bin 6'ya sıçramıştı. Bu sene ise 88 bin 222 olarak açıklandı. Bu yatay seyir göze çok hoş gelmese de geçen seneki rakamlara yakın bir sayıya ulaşmak büyük önem arz ediyor. Geçtiğimiz yıl Çin'de 'Türkiye Turizm Yılı' ilan edilmişti. Bu vesileyle Çin genelinde Türkiye’nin tanıtımına yönelik çok sayıda etkinlik organize edildi. Bunun yanında sosyal medya ve televizyon kanallarında sık sık Türkiye'yi tanıtan reklamlar yer aldı. Türkiye bu büyük pazarda tanıtım çalışmalarına devam etse de bu yıl çalışmalarını özel 'Türkiye Turizm Yılı'nın çarpan etkisi olmadan sürdürüyor. Dolayısıyla geçen yıl yakalanan Çinli turist sayısı rakamlarının korunması bir başarı kabul edilecektir. 

Uluslararası yönetim danışmanlığı firması McKinsey konuyla ilgili yayımladığı raporunda Çinlilerin seyahat sayısının 2020 yılında 160 milyona çıkmasını beklediğini bildirdi. Raporda Çinlilerin yüzde 70'den fazlasının aile ve dostlarıyla seyahat ettiği, bu sebeple Çinli turistlerin dünyanın en çok para harcayan turistler arasında olduğuna dikkat çekti. Nielsen'in raporuna göre göre ise yurtdışında Çinli turistler ortalama 5 bin 715 dolar harcıyor. Bunda Çinlilerin özellikle uzak destinasyonlarda uzun süre tatil yapması etkili oluyor. TÜİK verilerine göre ise geçtiğimiz yıl Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçiler ortalama 617 dolar harcadı. Yani Çinliler yurtdışı seyahati için Türkiye'ye gelen ortalama bir turistin 8.3 katı bütçe ayırıyor. Bu da hedeflendiği gibi Çinli turist sayısında 1 milyonun yakalanması durumunda turizm gelirlerinde önemli bir artış yaşanacağı anlamına geliyor. 

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ABD, Ulusal, Seyahat, ve, Turizm, Ofisi, açıkladı!, Çinli, turistler, Türkiye'yi, tercih, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı