Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 11:44 Bu haber 7499 kez okundu
 
Acentalara otomobille turist taşıma yetkisi verildi, taksicileri telaş sardı!
Seyahat acentalarına düşük segmentli 10 otomobil bulundurma yetkisi verilmesi taksici esnafında korsan endişesiyle karşılandı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Acentalara otomobille turist taşıma yetkisi verildi, taksicileri telaş sardı!

Seyahat acentalarına verilen düşük segmentli 10 otomobil bulundurma yetkisi taksici esnafında korsan endişesiyle karşılandı.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından seyahat acentalarına düşük segmentli 10 otomobil bulundurma yetkisi verilmesine ilişkin açıklama yapan İstanbul Taksiciler Birliği Başkanı İrfan Öztürk kararın taksicilerin geleceğini karartacağını belirtti. Öztürk "Daha önce korsan taşımacılıkla ne kadar mücadele edildiği ortadadır. Bu yönetmelik işsizliğin zirve olduğu dönemde insanlara korsan taksi taşımacılığı yapmanın yollarını açmaktadır." ifadelerini kullandı.

 

Çıkan yönetmeliğin taksi esnaflığının zayıflamasına sebep olacağını, bununla birlikte büyük şirketlerin daha da büyümesine yol açacağını söyleyen Türkiye Esnaf Vakfı Başkanı Yahya Uğur ise ''Aplikasyonlarla yolcu taşıyan korsan araçların otomobil belgesi ile neler yapabileceğinin örneklerini günümüzde birebir yaşayarak gördük. İstanbul'da bir taksi plakasının fiyatı 1 milyon 900 bin lira civarında. Bir seyahat acentası ise ortalama 80 bin liraya kuruluyor" dedi.


Türkiye'de hizmet veren 10 bin civarındaki vseyahat acentasının yaklaşık 5 bin kadarın İstanbul'da olduğunu ve hem A1 belgeli şirketler hem de her acentalara 10'ar otomobil ile taşımacılık hakkının verilmesinin piyasaya 100 bin taşımacı aracı daha katılması riskini oluşturduğuna dikkat çeken Uğur şu ifadeleri kullandı: ''Bu bir seyahat acentası açıp 10 taksin varmış gibi çalışmanın yolunu açıyor. Denetimi imkansız olan bu durum hem trafik yoğunluğu açısından, hem güvenlik açısından, hem yeni korsan oluşumlara yol vermesi açısından zafiyet oluşturacaktır. Bakanlığın tüm bu hususlar açısından yönetmeliği yeniden değerlendirmesini umuyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz" 


Seyahat acentalarına 10 otomobil bulundurma hakkı


Bakanlık tarafından 15 Kasım 2019 tarihli yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile seyahat acentalarına otomobille turist taşıma hakkı verildi. Yönetmelikle her acentaya en fazla 10 otomobil bulundurma hakkı getirildi. Aynı zamanda sadece kamu ile sözleşme yapmış firmalara verilen A1 belgeli otomobiller için belirtilen kamu ibaresi kaldırılırken, 2900 cc olan motor hacmi yeni yönetmelikte 1900 cc'ye düşürüldü.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Acentalara, otomobille, turist, taşıma, yetkisi, verildi,, taksicileri, telaş, sardı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı