Haber Detayı
07 Temmuz 2019 - Pazar 15:34 Bu haber 2400 kez okundu
 
Akif Hamzaçebi : Yağma, Lütfü Türkkan: Turizmci iflasa sürüklenir
Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı ile ilgili turizm sektöründen tepkiler ve eleştiriler gelirken, siyasilerden de peş peşe açıklamalar geliyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Akif Hamzaçebi : Yağma, Lütfü Türkkan: Turizmci iflasa sürüklenir

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı kurulması ve otel, motel, pansiyon, restoranlar, deniz araçları ve seyahat acentalarından yüzde 1'e varan oranlarda pay kesilmesini öngören yasa teklifine tepkiler sürüyor.

 

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi'nin yağma olarak nitelendirdiği teklife bir tepki de İYİ Parti'den geldi. İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Mülletvekili Lütfü Türkkan, kurulacak olan ajansla ilgili olarak TBMM'de yaptığı açıklamada “Bu yasa turizm sektörünü durma noktasına getirir” dedi

 

Türkkan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Teklif bu haliyle kanunlaşırsa yeni kurulacak tanıtım ajansına turizmciler her yıl cirolarından yüzde 1 pay verecek. Bu pay da karlarından değil, cirolarından kesilecek. Turizmci, kar da etse zarar da etse bu payı ödemek zorunda kalacak. Bu durum ekonomik sıkıntılar nedeniyle sırtını doğrultmaya çalışan turizmcimizin, vergiden çok tanıtım payı ödemesi anlamına gelmektedir. Kanun teklifine göre, ilk ödemeyi 26 Ekim'de yapmak zorunda bırakılan ve bu yılki gider kalemlerinin içine bu payı eklememiş olan nice turizmcimiz, böylece iflasa sürüklenecektir.”

 

Kanun teklifine göre Turizm Ajansı'nın bütçesinin Sayıştay tarafından denetlenmeyeceğini de vurgulayan Türkkan, “Ajans kesinlikle denetime tabi olmalıdır. Yapacağı ihalelerin nasıl olacağı, hangi yandaşlara verileceği meçhul. Ajansın, Kamu İhale Kanunu'ndan muaf tutulması da hüküm altına alınıyor” dedi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı, Turizm Ajansı
Yorumlar
Haber Yazılımı