Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 16:58 Bu haber 2072 kez okundu
 
Antik kente lüks otel ve gökdelen projesi! Tartışma büyüyor
Otelin yapılacağı alanın yanında antik bir kent olduğu ve hükümetin projeyi durdurması çağrısı yapıldı.
DÜNYADAN Haberi
Antik kente lüks otel ve gökdelen projesi! Tartışma büyüyor

Güney Kıbrıs'ta bulunan Rum Kilisesi tarafından Baf İlçesi'ne bağlı Yeroşibu bölgesine, 14 katlı lüks bir otel ile 2 gökdelen yapacağına dair açıklaması tartışma çıkardı. Rum ana muhalefeti AKEL, otelin yapılacağı alanın yanında antik bir kent olduğunu belirterek, hükümetin projeyi durdurması çağrısı yaptı.

 

Yeroşibu bölgesindeki arazinin, kilise mülkü olduğu ve istenilenin yapılabileceği savunan Rum Klisesi'ne karşı Ana muhalefet partisi AKEL, bölgede arkeolojik kazıların yapıldığını belirterek, "Burada kültürel cinayet işleniyor" açıklaması yaptı.

 

''Kazıları traktöre binip kaldıracağım'' diyen ve otelin ve 2 gökdelenin yapımına engel olunamayacağını söyleyen Başpiskopos II. Hrisostomos  çalışmaların son bulması çağrısı yaptı.

 

Rum Bakanlar Kurulu tarafından Başpiskopos II. Hrisostomos'un isteği üzerine bölge eski eser kategorisinden çıkarılırken otel ile ilgili çalışmalar başlayınca, AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu tarafından açıklama yapıldı

Rum iktidar partisi DİSİ ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in, işlenen kültürel cinayete seyirci kaldığını söyleyen Stefanu, "Hükümet ve Başpiskopos, bilimsel kurumların, Yeroşibu Belediyesi’nin, yurttaşların endişelerini, çığlıklarını küçümsüyor. Bu öfke yaratıyor. Yeroşibu’daki kültürel cinayet önlenmelidir. AKEL bunun için gerek mecliste, gerekse meclis dışında gereken her şeyi yapacaktır” dedi.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Güney Kıbrıs Otel, Güney Kıbrıs Konaklama, Güney Kıbrıs tatil, Güney Kıbrıs Tur, Güney Kıbrıs Rum Klisesi, Başpiskopos Hrisostomos, Güney Kıbrıs Tatil,
Yorumlar
Haber Yazılımı