Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 18:29 Bu haber 1371 kez okundu
 
''Atatürk Havalimanı konaklama sektörü açısından değerlendirilmeli''
ULI Türkiye tarafından, Zorlu Center’da, Atatürk Havalimanı Nasıl Dönüştürülebilir? başlıklı bir forum düzenledi.
TÜRKİYEDEN Haberi
''Atatürk Havalimanı konaklama sektörü açısından değerlendirilmeli''

Amacı, kentsel alanları sürdürülebilir ve yaşanabilir kılacak projeler üzerinde çalışmak olan bir sivil toplum kuruluşu olan  ULI Türkiye tarafından düzenlenen ve konusunda uzman kişilerin katıldığı forumda, Atatürk Havalimanı Nasıl Dönüştürülebilir? sorusuna cevap arandı. Foruma katılanlar Atatürk Havalimanı arazisinin sadece yeşil alan olarak değerlendirilmesinin yetersiz kalacağı, alan için karma kullanımlı bir proje geliştirilmesinin daha uygun olacağı yönünde görüş birliğine vardı.

 

Moderatörlüğünü ULI Türkiye İcra Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu Başkanı İlhami Akkum’un üstlendiği Forum’a inşaat, gayrimenkul, turizm, elektrik-elektronik ve havacılık konularında uzman kişiler katıldı.

Özellikle 50-60 yıl içinde Atatürk Havalimanı’nın bölgede bir ekonomi oluşturduğuna dikkat çeken Atlas Proje ve Arazi Geliştirme Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Tavit Köletavitoğlu, “Ne yazık ki bu değişimin pozitif olmayan durumunu yaşayacağız. Oysa mevcut alan Florya’ya doğru genişletilseydi dünyanın en iyi havalimanı olabilirdi. Bunun için hala geç kalmış sayılmayız. Ben açıkçası hepsi yeşil alan olsun romantikliğinde de değilim. Özel yıkım maliyetleri çok iyi hesaplanmalı. Burası havacılık dahil İstanbul’da fuar alanı olarak genişlemeli. “ şeklinde konuştu.

 

Konuyu konaklama ve bölgede bulunan oteller açısından değerlendiren BDO Denet Kıdemli Danışmanı Mehmet Önkal, “Atatürk Havalimanı sadece uçakların inip, kalktığı bir yer olarak değil konaklama sektörü açısından da değerlendirilmeli. Basın Ekspres yolunun bulunduğu bölgede 18 bin otel odası var. Bunların burada olmasının en büyük sebebi Atatürk Havalimanı. Ancak şimdi en önemli fonksiyon ortadan kalkmış oldu. Bu otellerin faaliyetlerini aynı şekilde sürdürebileceği kanısında değiliz. Sene sonunda bitecek anlaşmalar olduğunu biliyoruz.” dedi.

 

Türkiye Sınai ve ve Kalkınma Bankasından Berk Ünsal da “İstanbul’un geneline baktığımızda bu büyüklükte bir arazi yok. Çevredeki oteller için de turizme yönelik bir proje geliştirilebilir. Mesela Disneyland tek başına 20 milyon turist çekebiliyor. İstanbul’a gelen turist sayısı yılda 30 milyon. Ayrıca bir akıllı şehir uygulaması da oluşturulabilir.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''Atatürk, Havalimanı, konaklama, sektörü, açısından, değerlendirilmeli'',
Yorumlar
Haber Yazılımı