Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 19:33 Bu haber 538 kez okundu
 
ATAV'dan anlamlı proje! Eserler ait olduğu yerde güzeldir
Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) tarafından başlatılan Eserler ait olduğu yerde güzeldir projesi rehberlere tanıtıldı.
DERNEKLERDEN Haberi
ATAV'dan anlamlı proje! Eserler ait olduğu yerde güzeldir

Yurt dışına götürülen eserlerin iadesi için Antalya Tanıtım Vakfı tarafından başlatılan Eserler ait olduğu yerde güzeldir projesinin Türkiye'ye gelen ziyaretçilere tanıtımı için turist rehberlerine proje anlatıldı.

 

Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne kurulan Nereidler Anıtı önünde düzenlenen programa ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, ATAV Yönetim Kurulu üyeleri Recep Yavuz, Murat Hatipoğlu, Alperen Erkazancı ve çok sayıda rehber katılırkem NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz koordinasyonunda düzenlenen programda, rehberlerden projeyi gelen turistlere aktarmaları ve kampanyaya destek vermeleri talep edildi.

 

Bir yıl süren proje çalışması ve izin alma süreci sonunda proje açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege "Eserler ait olduğu yerde güzeldir diyoruz, bu hangi ülkede çıktıysa orada kalsın ve orada sergilensin demektir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü de (UNESCO) yürütmüş olduğu bir çalışmayla izinsiz el değişimine tamamen karşıdır. Venedik Tüzüğü ve Malta Sözleşmesi'nde de anıtların doğdukları yerde korunması kuralı benimsenmiştir. Herhangi bir diplomatik kriz istemiyoruz, suçlama da yapmıyoruz. Sadece diyoruz ki eserler ait olduğu topraklarda güzeldir, lütfen eserleri doğduğu topraklara iade edelim. Aynı zamanda bakanlığın çalışmalarına da katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışma üç gün önce gazete sayfalarına yansıdı. Perge'den Belçika'ya götürülen Thyke Heykeli'nin iadesi için çalışmalar başlatıldı, Thyke Heykeli bizim proje kapsamında tanıttığımız yurt dışında bulunan eserler arasında da yer alıyor. Sizlerden Change org'da başlattığımız imza kampanyasına destek vermenizi istiyoruz, amacımız bir yıl sürecek proje sonunda UNESCO'ya 1 milyon imzayı iletmek" dedi.

Program sonunda rehberlere proje kapsamında oluşturulan kartpostallar ve broşürler dağıtıldı. "Eserler ait olduğu yerde güzeldir" projesi için düzenlenen imza kampanyası, bir yıl süreyle Change org'da devam edecek.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: Antalya Tanıtım Vakfı, ATAV, Yeliz Gül Ege, Eserler ait olduğu yerde güzel
Yorumlar
Haber Yazılımı