Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 13:36 Bu haber 5504 kez okundu
 
ATOR Başkanı Rus gazeteye konuştu: ''Türkiye tatil için henüz güvenli değil''
Rus gazete İzvestiya, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği kaynaklarına dayanarak bir haber yayınladı.
DÜNYADAN Haberi
ATOR Başkanı Rus gazeteye konuştu: ''Türkiye tatil için henüz güvenli değil''

Rus gazete İzvestiya, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği kaynaklarına dayanarak bir haber yayınladı.

 

İzvestiya gazetesinin Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği kaynaklarına dayanarak yayınladığı haberde Moskova ile Ankara’nın, Rusya’dan Türkiye’ye turizm sezonunun başlangıç tarihi konusunda henüz bir anlaşmaya varmadığı, Ağustos ayından önce uçuşların başlamasının zor olduğu vurgulandı.

 

Turkrus internet sitesinin haberine göre, gazeteye demeç veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Temmuz ortasında uçak seferlerinin başlayabileceğini, iki hafta karantina süresini Ruslar için kaldırmayı planladıklarını ayrıca Rus turistler için havaalanında en çok 72 saat öncesinde yapılmış olmak kaydıyla Covid-19 sertifikası sorulabileceğini, gerekirse bu testin havaalanında yapılabileceğini belirtti. 
 
 
Bu testin paralı olup olmayacağının Bakan Ersoy tarafından açıklanmadığını belirten İzvestiya gazetesi ayrıca “Benzer önlemi Avusturya uyguluyor ama ülkeye önceden test yapmış olarak gelmeyenlerin sınırda bunu yaptırmaları 190 euroya mal oluyor” diye yazdı.

 

Gazetedeki habere göre, Rus diplomatlar Türkiye’ye uçuş konusunun, salgının her iki ülkedeki gelişim seyrine göre kararlaştırılabileceğini vurgularken, Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Yuri Barızkin, açılış tarihi olarak Ağustos ayını işaret ederek “Rusya’nın kendi turizm bölgeleri bile kapalı ve Haziran hatta Temmuz ayından önce açılamaz. Dış turizm Ağustos'tan önce başlayamaz” dedi.

 

Rusya Tur Operatörleri Birliği Direktörü Maya Lomidze gazeteye yaptığı açıklamada Türkiye’nin şu anda seferlere başlamak ve tatil için yeterince güvenli olmadığını savundu.
 
 
Türkiye'nin, 10 Haziran'dan itibaren Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, yurt dışından gelen uçuşlara izin vermeye başlayacağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda Rusya ve Ukrayna’dan Türkiye’ye dönük uçuşlara 15 Temmuz itibariyle izin verme kararı alındığı açıklanmıştı.
Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: İzvestiya, rus gazete, ATOR, rus turist, rusya türkiye uçuş, Maya Lomidze
Yorumlar
Haber Yazılımı