Haber Detayı
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 12:55 Bu haber 1403 kez okundu
 
Avrpalıların seyahatte tercihleri kendi ülkeleri
Avrupa Birliği vatandaşları tatil veya diğer nedenlerle yaptıkları seyahatlerin yüzde 73’ünü ikamet ettikleri ülkelere gerçekleştirdi.
DÜNYADAN Haberi
Avrpalıların seyahatte tercihleri kendi ülkeleri

Avrupa Birliği vatandaşları tatil veya diğer nedenlerle yaptıkları seyahatlerin yüzde 73’ünü ikamet ettikleri ülkelere gerçekleştirdi. 

 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) arafından yayımlanan son rapordan derlenen bilgilere göre, 2017 yılında AB'de yerleşikler yaklaşık 6,4 milyara ulaşan gecelik konaklamayla 1,3 milyar seyahat yaparken ortalama gezi süresi 5,1 gece olarak belirlendi. AB sakinlerinin 2017'de bir önceki yıla kıyasla seyahat sayısı yüzde 4 arttı. Rapotdaki bilgilere göre AB'de yerleşiklerin seyahatlerinin yüzde 73 ile dörtte üçünü ikamet ettiği ülkeye gerçekleşirken, yüzde 27'sini yurt dışına gerçekleşti. Yurt dışı seyahatlerin yüzde 21'i diğer AB ülkelerine, yüzde 6'sı ise AB dışına yapıldı. AB sakinleri seyahatlerinin yüzde 49 ile yaklaşık yarısını tatil, yüzde 35'ini akraba ve arkadaş ziyareti, yüzde 12'sini iş amaçlı yaparken, yüzde 4'ünü de diğer nedenlerle gerçekleştirdi. 


Yapılan seyahatlerde, AB sakinlerinin geçirdiği 6,4 milyar gecenin yarısından fazlasında kiralık evler tercih edilirken söz konusu kiralık konak tercihlerin yüzde 32'sini otel veya benzeri yerler, yüzde 17'sini tatil evi ve apartman dairesi gibi diğer mekanlar, yüzde 6'sını da kamp alanları oluşturdu. 


AB'de kendi ülkelerine seyahat edenlerin payı yüzde 94'le en yüksek Romanya'da görülürken, bu ülkeyi yüzde 91'le İspanya, yüzde 89'la Portekiz, yüzde 88'le Yunanistan, yüzde 87'yle Fransa ve yüzde 86'yla da Bulgaristan izledi. 

Seyahatlerinde yurt dışını daha fazla tercih eden ülkelere bakıldığında yüzde 98 gibi yüksek bir oranla Lüksemburg başı çekti. Bu ülkeyi yüzde 80'le Belçika, yüzde 68'le Malta ve yüzde 62'yle de Slovenya takip etti. 

Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerin genelinde en yaygın kullanılan ulaşım aracı yüzde 64'le özel veya kiralık motorlu taşıtlar oldu. Ana ulaşım aracı olarak yurt dışı seyahatlerde uçak, yurt içi seyahatlerde ise motorlu taşıtlar ve tren tercihi öne çıktı. 

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Avrupalı Turist, AB Vatandaşı
Yorumlar
Haber Yazılımı