Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 11:00 Bu haber 2316 kez okundu
 
Ayasofya'ya rekor ziyaretçi
Ayasofya, rekor ziyaretçi sayısıyla birçok ülkenin nüfusunu geride bıraktı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Ayasofya'ya rekor ziyaretçi

Dünyanın en önemli kültür ve tarih mirasları arasında gösterilen Ayasofya, rekor ziyaretçi sayısıyla birçok ülkenin nüfusunu geride bıraktı.

 

12 yılda 31 milyon ziyaretçiyi ağırlayan dünyanın en önemli kültür ve tarih miraslarından Ayasofya birçok ülkenin nüfusunu geride bıraktı. Yılın ilk yarısında 1.8 milyon kişiyi ağırlayan Ayasofya'yı bu yıl 3 milyondan fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 

 

Turizm sektöründe yaşanan hareketlilik müze, ören yerleri ve tarihi mekanların ziyaretçi sayılarına da yansırken, bu yılın 8 ayında 9 milyon 982 milyon ziyaretçi ağırlayan İstanbul'da sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen yapılarından biri olan Ayasofya'ya, her ülkeden gelen ziyaretçiler büyük ilgi gösterirken bilet gişelerinde kuyruklar oluşuyor.

 

Dünyanın 8'inci harikası olarak gösterilen Ayasofya'yı ziyaret edenlerin sayısının 2007-2018 yıllarında toplam 31 milyonu bulmasıyla birçok ülkenin nüfusunu geride bıraktı. 2018 yılında Ayasofya'yı ziyaret edenlerin sayısı 3 milyona yaklaşırken,  2014 yılında 3.5 milyon kişinin ziyaret etmesiyle tüm zamanların ziyaretçi rekoru kıran Ayasofya'yı, 2019'un ilk yarısında 1 milyon 810 bin kişi ziyaret etti. Ayasofya'yı ziyaret edenlerin sayısının bu yıl sonunda 3 milyonu geçmesi bekleniyor.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Ayasofya'ya, rekor, ziyaretçi,
Yorumlar
Haber Yazılımı