Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 20:38 Bu haber 1507 kez okundu
 
Ayder Yaylası'nda kaldırılan salıncaklardan sonra yaylalara bir yasak daha geldi!
Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından olan Ayder Yaylası'nda görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle kaldırılan salıncaklardan sonra, bölgede bulunan yaylalarla ilgili bir yasak daha geldi.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Ayder Yaylası'nda kaldırılan salıncaklardan sonra yaylalara bir yasak daha geldi!

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından olan Ayder Yaylası'nda görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle kaldırılan salıncaklardan sonra, bölgede bulunan yaylalarla ilgili bir yasak daha geldi.

 

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'nda görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle tartışılan ve başlatılan çalışmalarla söküm işlemi tamamlanan salıncaklar ve bölge için başlatılan Ayder Koruma ve Yenileme Projesi ile ilgili açıklamada bulunan Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Bebek "Çamlıhemşin Belediyemize bölgede yaklaşık 25 adet salıncağı kaldırılması konusunda vatandaşları son kez ikaz ederek mağdur olmamaları, masraflarının yüzde 20 fazlasıyla kendilerinden tahsil edilmemeleri adına tebligatta bulunarak vatandaşlarımızın bu salıncaklarını ortadan kaldırmalarını istedik. Bu da etkili oldu. Bunun üzerine 12 adet salıncak kaçak yapı sahiplerince müdahale beklemeden kendilerince kaldırıldı. Bu şekilde toplam 25 adet salıncağın 19 tanesi vatandaşlarımızın kendilerince kaldırılmıştır. Kalan 6 salıncakta bizim tarafımızdan kesilmek suretiyle gerçek Ayder hüviyetine dönecek şekilde alan temizliği yapılmıştır. Bu alanların aynı zamanda bazıları koruma alanları, sit alanları, tabiat parklarıyla, milli parklarla çakışıyor. Sayın valimizin talimatlarıyla birlikte bu alanlara yapı malzemesi veya iş makinesi, herhangi bir idareden izin almadan çıkarılması kesin emirle yasaklanmıştır" dedi.

 

Bölgede, salıncakların kaldırılmasıyla oluşan çukurlarda topraklama ve çimlendirme çalışması başlatıldığını kaydeden Bebek, "Amacımız burada insanları mağdur etmek değil, Ayder’in doğal ekolojik kimliğine uygun dönüşüm projesini tamamlamak üzere yeni daha güzel Ayder ortaya çıkarmak üzere alanın tamamıyla ilgili katılımcı bir anlayışla bu alanı yönetmektir. Tabi burada vatandaşlarımız sayın bakanımızın alanı ziyaretinde özellikle yıktığımız salıncakların birinci derecede sit alanı olması nedeniyle bu alanda yıllarca istifade edemediklerini, etrafındaki diğer parsel sahiplerinin otel yaparak kazanç sağladıklarını ve kendilerinin de mağdur olduğunu, bu mağduriyetlerini ancak bu şekilde ortadan kaldırabildiklerini söylediler. Bunun üzerine bakanımızın talimatı üzerine biz festival alanı olarak da bilinen alanda kamulaştırma çalışmalarına başladık. Kesin rakam olmamak üzere bu alanda yaklaşık 36 adet parselin önümüzdeki 2 ay içerisinde kamulaştırma çalışmaları tamamlanarak bu alandaki vatandaşların kendi parselleri olan bu parsellerdeki mağduriyetleri de ortadan kalkacaktır. Hem Ayder’in doğal güzelliğinin korunması adına bir çalışma olacaktır, hem de Ayder’in gerçek sahibi olan Ayderlilerin de mağduriyetleri bu şekilde ortadan kalkacaktır" diye konuştu.

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Ayder Yaylası
Yorumlar
Haber Yazılımı