Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 11:18 Bu haber 1433 kez okundu
 
Bakan açıkladı! Sağlık turizminde markalaşma süreci başladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AA Editör Masası'nda soruları cevapladı
GÜNCEL Haberi
Bakan açıkladı! Sağlık turizminde markalaşma süreci başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, katıldığı AA Editör Masası'nda soruları cevapladı. Sağlık turizmi konusunda 1-2 ay içinde büyük bir lansman yapılacağını söyleyen Bakan Koca "Sağlık turizmini Türkiye'de markalaştırmak istiyoruz, süreç başladı. Önümüzdeki 1-2 ay içinde büyük bir lansman yapılacak." dedi.

 

Gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

 

Hava ambulansı konusunda son derece ileri bir noktada olunduğunu belirten Koca, "Dünyada vatandaşına bu anlamda ücret almadan hizmet sunan bir ülkeyiz." diye konuştu. Bakanı Koca, "Organ naklinde çok önemli mesafe aldık. Geçen yıl yapılan kalp ve böbrek nakli sayısı 5 bin 600'e ulaştı." ifadesini kullandı.

 

Koca, basamaklandırma genelgesine ilişkin, "Özel sektör nasılsa Ankara Medipol Üniversitesi de planlamaya tabi, hiçbir şekilde istediği gibi bir şey yapamaz." ifadesini kullandı.

Bakan Koca, genelgeyle ilgili eleştirilere de değinerek şunları kaydetti:

 

"Vakıf şemsiyesiyle, afiliasyon şemsiyesiyle bunu delen uygulamaya son verildi. Bunu yapan, vakıf kültüründen, vakıf üniversitesi kimliği üzerinden gelen bendim. Bu son derece yakışıksız. Kabul edilebilir bir durum değil."

Koca, "Arkadaşlarımız iddialarla ilgili hukuki süreci devam ettiriyor. Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız." dedi. Sağlık Bakanı Koca, son 17 yıllık süreçte vakıf üniversitelerine bedelsiz verilen herhangi bir tahsis söz konusu olmadığını söyledi.

 

Medipol Üniversitesine yapılan arazi tahsisi ilişkin Koca, şöyle konuştu:

"Birçok üniversiteye yapılan tahsis gibi Bakanlığım döneminden önce yapılan tahsislerden birisi ve asla hibe anlamında bir durum söz konusu değil. Kanuni çerçevede rayiç bedel tespiti yapılarak, tarihi doku korunarak eğitim amaçlı kullanılmak kaydıyla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun izniyle yapılan bir tahsis."

 

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sağlık turizmi, Fahrettin Koca, Türkiye Sağlık Turizmi
Yorumlar
Haber Yazılımı