Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 18:56 Bu haber 2011 kez okundu
 
Bakan Ersoy açıkladı! Sanat tarihi ve arkeoloji öğrencilerine müze ve ören yerleri ücretsiz olacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile YÖK arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı İş Birliği Protokolü imzalandı.
GÜNCEL Haberi
Bakan Ersoy açıkladı! Sanat tarihi ve arkeoloji öğrencilerine müze ve ören yerleri ücretsiz olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile YÖK arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı İş Birliği Protokolü imzalandı. İmzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde, arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri, müze ve ören yerlerine ücretsiz girebilecek.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı İş Birliği Protokolü imza töreninde Bakanlığa ait Ankara Ulus'ta bulunan binada Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Yükseköğretim Kurulu (K) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bir araya geldi. Bakan Ersoy, üniversiteleri de kapsayan kültürel ve sanatsal faaliyetler olmasını istediklerini, Kültür ve sanatın toplumun çok büyük bir kısmını kapsayacak şekilde genişletilmesi öncelikli hedeflerin arasına girdiğini kaydetti.

 

Arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri için yeni bir çalışma başlattıklarını kaydeden Bakan Ersoy, Bu öğrenciler için Müze Kart yazılımında değişikliğe giderek müze ve ören yerleri ziyaretlerini ücretsiz hale getireceklerini söyledi. Çok kısa bir sürede bu yazılımın tamamlanacağını kaydeden Ersoy şunları söyledi: ''Sanat tarihi ve arkeoloji öğrencilerinin asli işleri kazı ve kazı başkanlıkları olduğu için onlara müze ve ören yerlerini ücretsiz hale getireceğiz ve önümüzdeki seneye yetiştirmeyi planlıyoruz. Kazı sürelerinin 12 aya çıkarılması için çalışıyoruz. Bu bağlamda ilk etapta 20 kazı alanının süresini 12 aya çıkarıldı. Üniversitelerde arkeolog ve sanat tarihi mezunumuz oluyor. Bu 12 aylık program dahilinde alınan kazı başkanlıklarına ilave minimum beş arkeolog ve iki sanat tarihçisi şartı getiriyoruz. Bakanlığımız tarafından yapılan yaklaşık 122 yerli kazı başkanlığı var. Bu da ortalama 600-700 civarında arkeoloğun 200-300 civarında sanat tarihçisinin tamamı bu programa alındığı zaman istihdam edilmeleri anlamına geliyor. 2021 yılında da tamamını bu kapsama alıp 122'sinin de 12 ay kazı kapsamına alınmasını sağlayacağız.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapacakları protokolle Türkiye'de yapılmayan bir çalışmayı hayata geçireceklerini anlatan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç şunları söyledi:


"Protokolün, üniversitelerimizin bünyelerinde bulunan konservatuarlarda ve konferans salonlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile müştereken halka hizmet bağlamında ve üniversitelerin birer mükemmeliyet merkezi olması doğrultusunda bir eylem planını barındırdığını göreceğiz. YÖK olarak bu projeye önem veriyoruz. Protokol, Müze Kart Akademi ismiyle öğrencilerin ve akademisyenlerimizin müze ve ören yerlerine girişlerine ve ziyaret etmelerine, dolayısıyla tarihi ve kültürel dokuyla bütünleşmelerine imkân sağlayacak. Bu hususta bir farkındalık oluşturacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim ve sertifikasyon verilmesini de destekleyeceğiz. Bakan Ersoy’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

 

Protokol kapsamında bakanlık tarafından yıl içerisinde yükseköğretim kurumlarına yönelik belirli sayıda etkinlik destek çağrısı yapılacak. Müze Kart Akademi adıdan yeni bir müze kart oluşturulacak ve akademinin yükseköğretim kurumlarında tanıtım ve satışının yapılabilmesi için gerekli düzenlemeler hayata geçirilecek. Şehir ve medeniyet dersleri bünyesinde yıl içerisinde gezi, müze, ören yerleri ziyaretleri desteklenecek. YÖK, bakanlığın ihtiyaç duyduğu alanlarda sertifikasyon ve diğer eğitim programları verecek.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bakan, Ersoy, açıkladı!, Sanat, tarihi, ve, arkeoloji, öğrencilerine, müze, ve, ören, yerleri, ücretsiz, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı