Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 10:05 Bu haber 1718 kez okundu
 
Bakan Ersoy'dan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile ilgili önemli açıklamalar
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gündeme geldiği andan itibaren turizm sektöründe büyük tartışmalara sebep olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
TÜRKİYEDEN Haberi
Bakan Ersoy'dan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile ilgili önemli açıklamalar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gündeme geldiği andan itibaren turizm sektöründe büyük tartışmalara sebep olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı hakkındaki yasa geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Ancak kurulan Tanıtım Ajansı tartışmaları da beraberinde getirdi. Turizm sektöründe faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşları oluşturulan yapının doğru olmadığını, belirlenen sistemin turizmin her kesimini temsil etmediğini ileri sürerkekn, bir kısım alınacak payların yüksek olduğundan şikayet etti. Turizm sektörünün diğer bir kesimi ise yasanın turizme büyük faydası olacağını, yasa ile belirlenen hedeflere çok daha rahat ve hızlı bir şekilde ulaşılabileceğine dikkat çekti.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Hürriyet Gazetesi'nden Burak Coşan'ın sorularını yanıtladı. Sektörün tüm padaşlarının görüşleri alınarak oluşturulan bu yapının 9 günde değil, 9 aylık bir çalışma neticesinde ortaya çıktığını ifade eden Bakan Ersoy, yasayı hazırlarken turizmde başarıyı yakalamış ülkeleri incelediklerine dikkat çekti. Ersoy şunları söyledi:

“Onlarda olup da biz de olmayan ne var diye baktık. Karşımıza iki önemli nokta çıktı. Biri global bir havayolu diğeri ise turizm geliştirme ajansı.

Bizde global havayolunun en iyisi var dedik. Ancak istediğimiz noktalara uçmuyordu. İlk önce bununla ilgili çalışmalara başladık. Nisandan itibaren Türk Hava Yolları, Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir havalimanlarına bize en çok yolcu tedarik eden ülkelerden direkt uçuşlara başladı. İlk etapta haftada 70 sefer ile yola çıkıldı. 2023’e kadar ise bu sayının 500’e çıkması hedefleniyor.

 

İkinci en önemli noktaya gelindiğinde ise ülkemizde o yoktu. Dünyada en çok turizm geliri elde eden ilk 10 ülkenin 7’sinde turizm geliştirme ajansı bulunuyor. Her başarılı turizm ülkesinin arkasında turizm geliştirme ajansı var. İlk turizm geliştirme ajansı İtalya’da 100 yıl önce, İspanya’da 37 yıl önce, Fransa’da ise 32 yıl önce, İngiltere’de ise 16 yıl önce kurulmuş. Dubai ve Singapur gibi turizmde başarılı olmuş ülkelerde de bu yapı var. Dubai yaklaşık 22 yıl önce bu yapıyı oluşturmuş. Ziyaretçi sayısını 6.5 kat, turizm gelirini ise 33 kat arttırmış. Ayrıca yeni bir icat da yapmadık. Türkiye bir deneme tahtası değil. Uygulanmış, başarılı olmuş bir yapıyı Türkiye’ye kazandırdık.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın bütçesi 150 milyon dolar

Konaklama ve deniz turizmi şirketlerinden binde 7.5, seyahat acentaları ve havayolu firmalarından on binde 7.5, DHMİ’nin işlettiği havalimanları hariç binde 2’lik pay alınacak. Bakanlık da tanıtım bütçesini aktaracak. Bütçenin en az yüzde 85’i tanıtımda kullanılacak. Sadece istihdam edilen profesyonellere maaş ödenecek. İstihdam edilecekleri de yönetim kurulu işe alacak. İlk yıl için bütçenin 125-150 milyon dolar olmasını bekliyoruz. Türkiye 2019’da 32 milyon dolar harcayacak. Ajans için oluşturulan bütçe 2020 yılında devreye girecek.''

 

Tanıtma Ajansı'nın yapısında bulunan icra kurulu ile ilgili Bakan Ersoy “5 kişiden oluşuyor. Yönetim kurulu yıllık bütçeyi ve operasyon faaliyetlerini onaylayacak. Onaylanan faaliyet ve bütçeler, aylık ve haftalık bazda icra kurulu tarafından takip edilecek. Kurulda bir bakan yardımcısı ve tanıtma genel müdürü olacak. Marmara, Akdeniz ve Ege’den seçilen ve yönetimde yer alan birer üye de icra kurulunda yer alacak. Operasyonları ise profesyoneller yapacak. Operasyonun sınırlarını da yönetim belirleyecek. Tam olarak bir profesyonel yapı kuruldu ve son nokta özel sektörün çoğunlukta olduğu yönetim kurulu tarafından koyulacak” dedi.

 

Ajans yönetimde yer almayan belediye belgeli turizm konaklama tesislerinden de yapıyla ilgili eleştirilen geldiği ile ilgili soruya Ersoy, sorunu farklı bir yoldan çözeceklerini söyledi. Ersoy, “Sorunun kökten çözülmesi gerekiyor. Belediye belgeli tesislere yasada seçme ve seçilme hakkı vermedik. Turizm Bakanlığı’ndan belgeli tesisler bu haktan yararlanabilecek. Diğer işletmelerin de bakanlık belgesi sahibi olması için çalışma yürütüyoruz. İşletme belgesi yönetmeliğinde ciddi sadeleşmeye gittik” dedi.

 

Otellerden madem seçme-seçilme hakkımız yok. Neden bizden ajans için pay alıyorsunuz sorusu gelmesi halinde nasıl bir cevap vereceği sorusuna Ersoy “Turist ağırlıyorlarsa, turizm sektöründe faaliyet gösteriyorlarsa ajansa pay vermeleri gerekiyor. Konaklama tesislerinin tamamını kısa sürede belgelendirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

Ajans'ın gündeme geldiği ilk andan itibaren en çok tartışılan konuların başında gelen yönetim kurulu ile ilgili olarak yapılan eleştirilerle ilgili soruya Ersoy:

“Yönetim kurulu 15 kişiden oluşacak ve 3 yılda bir seçilecek. Turizm Bakanı, bakan yardımcısı, Turizm Tanıtma Genel Müdürü ve THY Yönetim Kurulu Başkanı, kurulun 4 doğal üyesi olacak. 11 kişi ise özel sektörden gelecek. En çok cirosu olan iki havalimanı grubu İGA ve TAV’dan bir yetkili dönüşümlü olarak yönetim kurulunda yer alacak. Seyahat acentaları da kendi aralarından işletmeci bir acenta sahibini seçip gönderecek. TÜRSAB başkanlık seçimi yapılırken, bir sandık daha kurulmasını istedik. Bu sandıkta da Ajans’ın yönetim kuruluna gönderilecek kişi seçilsin istiyoruz. O kadar çok dernek ve birlik var ki böyle bir yöntem izlemek zorundaydık. Bazı dernek ve birliklerin üye sayısı çok az. Her yıl yeni bir dernek kuruluyor. Dernek sayısı arttıkça yönetim kurulu üye sayısını artıramayacağımız için seçim en demokratik yol. Eğer direk dernek başkanı gelsin deseydik haksızlık olurdu. Buraya gelen her adayın seçilerek gelmesini istiyoruz. Kimseyi dışlamak gibi bir düşüncemiz olamaz. Geri kalan 9 üyeyi ise Türkiye’deki 7 coğrafi bölge gönderecek. Sadece Marmara ve Akdeniz’e pozitif ayrımcılık yaptık. Bu bölgelerden ikişer kişi yönetimde olacak. Çünkü Marmara toplam yatak kapasitesinin yüzde 40’ına, Akdeniz ise yüzde 35’ine sahip. Yürülüğe giren bu yasa ile birlikte Turizm Geliştirme Ajansı’nda ezici çoğunluğu da özel sektöre kanunla vermiş olduk.” 

 

Turizm payının kar üzerinden değil de ciro üzerinden alınmasıyla ilgili de sektörün endişelerinin olduğu ve bu yönde tepkiler geldiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Ersoy, “İstenilen rakamlar büyük değil. Takip ve kontrol için payın ciro üzerinden hesaplanması gerekiyor. Alacağımız payla çok yoğun tanıtım yapacağız. Ajan için alınacak olna turizm payına yeni vergi diyenler var. Eğer vergi olsa, verginin nereye harcanacağına direkt devlet karar verir. Burada karar ajansın olacak. Ayrıca kesilen pay gider gösterilip vergiden de düşülebiliyor” dedi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Turizm Ajansı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Turizm Fonu, T
Yorumlar
Haber Yazılımı