Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 08:00 Bu haber 472 kez okundu
 
Bakan Ersoy: ''Somut destek görmek istiyoruz''
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsızlığının 243'üncü yıl dönümü nedeniyle Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyona katıldı.
GÜNCEL Haberi
Bakan Ersoy: ''Somut destek görmek istiyoruz''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsızlığının 243'üncü yıl dönümü nedeniyle Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyona katıldı.

 

Resepsiyonda saygı duruşu ve ABD ve Türkiye milli marşları okunmasının ardından konuşan ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier, Türk-Amerikan ilişkilerinin önemine değinerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin Osmanlı döneminde 1831 yılında, Türkiye Cumhuriyeti ile de 1927 yılında başladığını ifade etti.

 

ABD'nin Türkiye için güçlü bir müttefik olduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı konuşmasında "İki müttefik ülke arasındaki ilişkiler ilk temasları da dahil ettiğimizde 200 yıla yaklaşan köklü bir geçmişe uzanmaktadır. İşbirliğimizin dayandığı bu güçlü zemin bugüne kadar yaşadığımız her türlü zorluğun aşılmasında bize ışık tutmuş, çıkış yolu göstermiştir. Yaşadığımız mevcut güçlükleri de aynı şekilde aşacağımıza ve daha güçlü bir ortaklığın temellerini birlikte atacağımıza inancımız tamdır" ifadelerini kullandı.

 

Bakan Ersoy, ABD ile Türkiye ilişkilerinin en yoğun yaşandığı dönemlerden birini geçirdiklerini vurguladığı konuşmasına şöyle devam etti:

"Suriye başta olmak üzere ülkemizde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak ABD'li muhataplarımızla yakın istişaremizi sürdürüyoruz. Buna paralel olarak ülkemiz güvenliğine en yakın ve doğrudan tehdit oluşturan PKK, PYD, YPG ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelemizde önümüzdeki dönemde müttefikimiz ABD'nin daha somut desteğini görmek istiyoruz. Türkiye ile ABD arasında daha güçlü bir işbirliği ikili ilişkilerimiz için olduğu kadar, ülkemiz için de büyük fırsatlar yaratacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ile ABD Başkanı Sayın Trump'ın G-20 zirvesi marjında gerçekleştirdikleri görüşme, başta ikili ticaret hacmimiz olmak üzere ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi konusundaki ortak vizyonu ve üst düzey siyasi iradeyi teyit etmiştir. Bu bakımdan Başkan Trump'ın ülkemize planlanan ziyaretinin önemli bir adım oluşturacağına inanıyoruz."

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bakan, Ersoy:, ''Somut, destek, görmek, istiyoruz'',
Yorumlar
Haber Yazılımı