Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 05:57 Bu haber 2192 kez okundu
 
Bakan Ersoy: ''Yasanın Eylül ayında yönetmeliğini çıkaracağız
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen RTÜK Medya Buluşmaları programına katıldı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Bakan Ersoy: ''Yasanın Eylül ayında yönetmeliğini çıkaracağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen RTÜK Medya Buluşmaları programına katıldı

 

Bakan Ersoy'un yanı sıra, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yönetmenler ve senaristlerin katıldığı programda yaptığı konuşmada Bakan Ersoy, "Sinema sektörü ve dizi filmlerini desteklemekle ilgili uzun zamandır konuşulan, Türkiye'de eksik olan yeni bir yasa geçirdik. Eylül ayın da yönetmeliğini çıkaracağız inşallah. Böyle bir sözümüz var yetiştirmeye çalışıyoruz. Türkiye'de yerli film izleme oranı yüzde 63. Bu Avrupa'da açık ara birinci olmamızı sağlıyor. Ülkemizde her yıl 100'den fazla dizi filim üretiliyor. Türk dizileri 100 fazla ülkeye ihraç ediliyor. 350 milyon dolar gibi bir ihracat rakamını da yakalamış durumdayız. Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra en çok dizi ihraç eden ülke konumundayız. Yine toplam ekonomik büyüklüğü de 3 milyar liranın üzerine gelmiş durumda. Rakamlar oranlar son derece açık. Bu tür bir güç tanıtım için bulunmaz bir değer bizim için" diye konuştu.

 

Bakan Ersoy, "Destek vereceğimiz her yapım tüm paydaşlardan üyelerimizin katılımıyla oluşturduğumuz komisyonlarda değerlendirilecek. Tüm değerlendirmeler içerisinde uygun bulunan yapımlara destek verilecek. Amacımız yapımların en güçlü şekilde desteklenmesi olduğu kadar toplumuzun değerleri hassasiyetleri, endişeleri noktasında da en kaliteli içeriğin ortaya çıkması." diye konuştu.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bakan, Ersoy:, ''Yasanın, Eylül, ayında, yönetmeliğini, çıkaracağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı