Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 13:07 Bu haber 1901 kez okundu
 
Bakanlık açıkladı! İşte Milli Mücadele'ye tanıklık eden tarihi binalar
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Milli Mücadele’de kullanılmış, tarihi bina özelliği taşıyan yapıların envanteri ve güncel durumları açıklandı.
GÜNCEL Haberi
Bakanlık açıkladı! İşte Milli Mücadele'ye tanıklık eden tarihi binalar

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Milli Mücadele’de kullanılmış, tarihi bina özelliği taşıyan yapıların envanteri ve güncel durumları açıklandı.

 

TBMM Başkanvekili Levent Gök’ün konuyla ilgili önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Ersoy,  2002-2019 yılları arasında Kurtuluş Savaşı’ndan kalma binaların bakım ve onarımı için 38 milyar 41 milyon 603 bin TL bütçe belirlendiğini kaydetti.

 

Milli Mücadele’de kullanılmış tarihi bina özelliği taşıyan yapıların envanterini ve güncel durumlarını paylaştı. Önergede yer alan Milli Mücadele’de kullanılmış tarihi bina özelliği taşıyan yapılardan bazıları ve güncel durumları şöyle:

 

Şeyh Cemil Nardalı Konağı: Adana Seyhan ilçesinde yer alan ve Milli Mücadele’de kullanıldığı bilinen konak, Adana Büyükşehir Belediyesi’nce kamulaştırılarak 2011 yılında restorasyonu tamamlanmış ve Milli Mücadele Konağı olarak ziyarete açılmıştır.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Binası: (İttihat ve Terakki Kulübü-İstiklal Mahkemesi Binası) Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Kastamonu Küre Ecevit Hanı: (Kel İsmail Hanı-İstiklal Yolu güzergâhında) konaklama ve yeme içme tesisi olarak kullanılmaktadır.

Kastamonu Küre Askerlik Binası: İmam Hatip Okulu olarak kullanılmaktadır.

Okuma Yurdu: Balıkesir Karesi ilçesinde yer alan bu binada Balıkesir Kongresi yapılmıştır. Müze Kütüphanesi olarak kullanılmaktadır.

Alaca Mescit: Balıkesir Karesi ilçesinde yer alan mescitte Milli Mücadele’nin ilk kararı alınmıştır. Cami olarak kullanılmaktadır.

Haydar Çavuş Camisi: Balıkesir Bandırma ilçesinde yer almaktadır. Yunanlılar tarafından esirlerin tutulup daha sonra bombalanan bu cami şu anda da cami olarak kullanılmaktadır.

Askeri Hastane yapısı: Çanakkale merkez ilçesinde yer alan bina, Milli Mücadele yıllarında hastane olarak kullanıldığı ve bombalama sonucunda söz konusu hastanede şehit olanların hemen yakınında bulunan ve günümüzde Bayır Şehitliği olarak bilinen alana defnedildiği bilinmektedir.

Kilis Polateli ilçesinde yer alan yapı, özel mülkiyete ait olup, onaylı herhangi bir projesi bulunmamakla beraber restorasyonunun yapılması gerekmektedir.

Karamürsel Dokuma Fabrikası: Kocaeli Karamürsel ilçesinde yer alan bina kapalı. 

Askeri Kışla: Menteşe ilçesindeki bina, Zübeyde Hanım Teknik ve Meslek Lisesi olarak kullanılmaktadır. Yörük Ali Efe tarafından bir süre konaklama amaçlı kullanıldığı bilgisine ulaşılan özel mülkiyete ait taşınmaz, Türkiye Diyanet Vakfı Muğla Şubesi’nce kiralanmış ve kullanılıyor durumdadır.

Milli Mücadele’de Şanlıurfa'da kullanılmış tarihi bina sayısı 18 adettir. Konut olarak kullanılanlar; Güllüzade Hacı Osman Evi, Güllüzade Hacı İbrahim Evi, Hacı İbrahim Barutçu Evi, Nebo Hacı İmam Evi ve Mollazade Mahmut Efendi Evi.

Bican Ağa Hanı, Fesadı Hacı Halil Hanı ve Topçu Hanı ticari amaçlı kullanılmaktadır. Numune Mektebi, okul; Mahmutoğlu Kulesi kent müzesi; Millet Hastahanesi, Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı diş polikliniği; Vezir Hamamı restoran; Fırfırlı Kilise, cami; Hacı Bedir Âğa Bağı Evi, 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı içerisinde askeri hizmet amaçlı olarak kullanılmaktadır. Şişkonun Evi ve Eski Hükümet Binası yıkılmıştır. Millet Hanı restorasyon projeleri onaylanmış ancak atıl durumdadır.

Havza Taş Mektep: Havza Genelgesi’nin açıklandığı Taş Mektep olarak bilinen yapı, günümüzde ilkokul binası olarak kullanılmaktadır.

Havza Telgrafhane Binası: Mustafa Kemal Paşa’nın Havza’da bulunduğu sürede telgraf çektiği binadır. Yapı günümüzde mevcut değildir. Bu alanda kemerli bir yapı kalıntısı vardır.

Amasya Saraydüzü Kışla Binası: Amasya Genelgesi’nin ilan edildiği binadır. Günümüzde mevcut olmayan yapının, 1944 yılında tamamen yıktırıldığı kayıtlardan anlaşılmaktadır.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Milli Mücadele, Milli Micadele Tarihi Bina, Şeyh Cemil Nardalı Konağı, Karamürsel Dokuma Fabrikası
Yorumlar
Haber Yazılımı