Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 19:02 Bu haber 823 kez okundu
 
Bayram tatilinde Çeşme'de de tesisler boş kaldı
Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Çeşme'de 9 günlük Ramazan Bayramı tatili nedeniyle beklenen yoğunluk oluşmadı.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Bayram tatilinde Çeşme'de de tesisler boş kaldı

9 günlük bayram tatilinin Çeşme ve Türkiye turizmine etkisini değerlendiren bölge turizmcileri "Çeşme, Türkiye turizmi açısından önemli bir destinasyon. Bayramda Çeşme'de beklenen dolduluklar olmadı. 6 günlük, 9 günlük operasyonlar gerçekleşmedi. 2-3 günlük doluluk yaşandı. 3 gün her otel doluydu ama 9 gün doluluk yaşanamadı. Bayram tatili sonrası da hemen yaz tatili başlıyor diyemiyoruz. Okullar daha kapanmadı. Üniversite sınavları var. İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri var" diye konuştular.

Çeşme'nin 2-3 günlük de olsa yoğun talep aldığını vurgulayan bölge turizmcileri, "Kuşadası'nda ve Bodrum'da, bazı tesislerin bayram tatili için indirim yaptıklarını duyduk. Üstelik bunlar nitelikli tesisler ama Çeşme'ye baktığımızda, böyle indirim veren otel yok. 2-3 günlük de olsa bölgemiz iyi talep aldı. Çeşme'nin belli bir popülasyonu var. Bizim amacımız; Çeşme'yi tercih eden bu kesimi daha da arttırmak. Bunun için ne yapmalıyız, bunu belirlemek gerekir. Bu kısa sürede olabilecek şey değil tabii. Uzun bir uğraş gerektiriyor. İnsanları ilk önce inandıracaksınız. İnsanlar size güvenecek. Sonra, Çeşme'ye niye geleyim sorusunun yanıtını bulacak" diye konuştular.

 

Çeşme'de turizmin topyekun yaşanması gerektiğini belirten turizmciler, "Herkesi turizm hakkında bilinçlendirmemiz gerekiyor. Okullardan başlayarak turizm bilinci oluşturulmalı. Çeşme'nin bugünü de, geleceği de turizm. Çeşme, uzun yıllar turizmden ekmek yiyecek. Çok uzun sahil bandı var. Yeni açılacak turizm bölgeleri var. Yeni turizm bölgeleri açılırken bilinçli bir yerleşim, bilinçli bir yaklaşımla yürümek gerekiyor. Eğlence nerede olacak, dinlence nerede olacak, bunu kimler denetleyecek, güvenliği kim sağlayacak, hepsinin doğru olarak belirlenmesi gerekir" diye konuştu.

 

Son yıllarda Çeşme'de büyük artış yaşanan Çinli turistler ile ilgili de açıklamalarda bulunan bölge turizmcileri sözlerini şöyle tamamladı: "Çin çok kalabalık bir ülke. Bizi de ihya edecek potansiyele sahipler. Çinliler, yıllarca Kapadokya bölgesine geldi. Yeni yeni İzmir'e ve Çeşme'ye gelmeye başladılar ama Çeşme'ye gelen Çinliler, uygun fiyatlı otel ve pansiyonlarda kalıyorlar. Elbette o otel ve pansiyonların da müşteriye ihtiyacı var. Ama Yunanistan'ın Santorini Adası'na baktığımızda, 2 bin dolarlık odalarda kalıyorlar. Biz o Çinliyi neden getiremiyoruz? Daha nitelikli Çinli turiste de ulaşmamız gerekir."

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bayram, tatilinde, Çeşme'de, de, tesisler, boş, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı