Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 05:18 Bu haber 3614 kez okundu
 
Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den uçakla seyahat uyarısı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, normalleşme sürecinde uçaklarda karşılaşılabilecek sıkıntılarla ilgili görüşlerini paylaşarak yolculara uyarılarda bulundu.
GÜNCEL Haberi
Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den uçakla seyahat uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, normalleşme sürecinde uçaklarda karşılaşılabilecek sıkıntılarla ilgili görüşlerini paylaşarak yolculara uyarılarda bulundu.

 

Bir televizyon rogramına  katılarak normalleşme sürecinde uygulanacak adımları değerlendiren ve bugün başlayan uçak seferlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü Covid-19’dan ilk etkilenen sektörün havacılık olduğunu ancak diğer sektörlere göre daha çabuk normalleşeceğini dile getirdi.

 

Uçaklarla diğer ulaşım araçlarını karşılaştıran ve önemli olanın araçlardaki havalandırma sistemleri olduğunu söyleyen Özlü uçaklardaki havalandırma sistemlerinde virüs tutma özelliği bulunduğuna dikkat çekerek “Covid öncesinde de bu sistemler vardı. Uçaklarda genel havalandırma yapılmaz. 3 koltuk kendi başına yani müstakil havalandırma yapılır. Uçak havalandırması otobüs ve tren havalandırmasına göre çok daha güvenli ve hava kalitesi çok daha iyidir. Uçaklardaki asıl sorun bence, temaslı sorunlar. Yani yan yana oturma sorunları var” ifadelerini kullandı.

 

Uçaklarda orta koltukların boş bırakılmasının koruma için yeterli olmayacağını ileri süren Tevfik Özlü, açıklamasının devamında şunları söyledi:

 

“Onun yerine belki uçağa binen kişilerin kişisel koruyucu ekipmanları dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli. Mesela maskesiz kimsenin binmemesi, gözlük veya göz korucu bir şeyin kullanılması, yüz bariyerinin kullanılması bunlar çok önemli olacaktır. Belki uçak yolculuğu sırasında eldiven kullanılması gündeme gelebilir yolcular için. Ya da eldiven olmasa bile el hijyeni, el temizliği dezenfektan kullanımı mutlaka girişte ve çıkışta bu zorunluluk haline getirilebilir. Yurt dışı uçuşların açılması tek taraflı bir olay değil. Biz açsak bile karşı tarafında buna katılması lazım. Bu süreç öyle hemen birden bire eski haline dönmesi, eski yolcu kapasitesine dönmesi mümkün değil. Belli ilkelerle, belli sayıda, belli kısıtlamalarla bu uçuşlar açılacak. Zaten yolcular oradan Türkiye’ye gelmek için uçağa binerken de mutlaka ateş taramasından geçirilecek, hasta olup olmadıkları sorgulanacak, hasta olanlar uçağa alınmayacak, ama semptomu olmayan kişiler gelebilir. Turizm sezonu ve yurt dışı uçuşlar açıldığında bu PCR testinin havalimanında yapılması söz konusu olacak. Bununla ilgili sektör ciddi çalışmalar yaptı. Bütün planlar yapıldı. Test sonuçları çıkıncaya kadar ne olacak, çıktıktan sonra pozitif gelirse ne yapılacak, negatif gelirse ne yapılacak. Bunlar hemen hemen netleşti.”

 

Yolculuk sırasında kıyafetlerin de önemli olduğunu belirten Özlü, “Yolculuk sırasında kıyafetler son derece rahat olmalı. Mümkünse pamuklu, vücuda çok sıkı oturmayan, vücudun hava almasına izin veren, sizi rahat ettirecek kıyafetler giyilmeli. Böyle sıkı, yorucu, sizi zorlayacak, sentetik kıyafetler giymeyin rahat olun. Virüs, kıyafetlere bulaşabilir. Bunun için evimize veya otele gittiğimiz zaman kıyafetlerimizi değiştirip yıkamalıyız. Ama bir kaç saatlik uçuşlarda çok sorun yok. Yurt içi uçuşlarda da sorun yok. Uçak yolculuğu, çok daha güvenli otobüs ve tren yolculuğuna göre.”

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tevfik Özlü, Uçakta uyulacak kurallar, uçakta maske, kabinde maske, uçak i?
Yorumlar
Haber Yazılımı