Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 17:44 Bu haber 2922 kez okundu
 
Bodrum turizminde kırmızı alarm! Oteller boş kaldı
Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Bodrum'a gelen turist sayısı 2019 yaz sezonunda büyük oranda azalma gösterince turizmciler ve işletme sahipleri hayal kırıklığına uğradı.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Bodrum turizminde kırmızı alarm! Oteller boş kaldı

Tatil cenneti Bodrum'a gelen turist sayısı 2019 yaz sezonunda büyük oranda azalma gösterince turizmciler ve işletme sahipleri hayal kırıklığına uğradı. Temmuz ayının ortalarına gelinmesine rağmen oteller tam doluluk oranına ulaşamazken, turizmci umudunu Ağustos ayına bağladı.

 

Bodrum'da mart ayında başlayan hareketlilik Ramazan bayramının ardından yerini boş sahillere bırakırken erken rezervasyonlar turizmcileri sevindirmiş, yaz sezonunun çok iyi gideceği düşünülmüştü. Nisan ve Mayıs ayında yaşanan hareketlilik Bodrum esnafını ve turizmciyi çok sevindirirken Ramazan bayramında yaşanan hareketlilik bayram sonu yerini sessizliğe bırakınca turizmciler otellerde indirime gitme yolunu seçti.

3 aylık olan Bodrum yaz sezonu yerini 1,5 aya bırakmasına rağmen yeterli doluluğu yakalayamayan işletme sahipleri, umudunu Temmuz ayının 2'inci haftasından sonrasına bağladı.

 

Bodrum'un genelinede otelelrde doluluk oranları yüzde 75 seviyesinde kalınca işletme sahipleri indirime gitmeye başladı. El altından düşük fiyatlar verilerek verilerek otel odaların satıldığı bildiriliyor. Bölge turizmi, yerli turistin alım gücünün düşmesi, döviz bazında fiyatların aşırı şekilde artması gibi sebeplerden dolayı ciddi kriz içerisinde.

Sıkıntılı ve iyi olmayan bir sezon geçirdiklerini ve bu yüzden günlük yaşadıklarını söyleyen turizmciler ''Otel odalarında boşluklar oluyor bu da turizmciyi ister istemez üzüyor. Avrupa dan gelen turist sayısı yüzde 5 civarında artış gösterdi. Bodrum yerli turist ağırlıklı bir bölge bu yüzden de istenilen rakamlara ulaşamadık. İnanıyoruz ki Temmuz ayının 2'inci haftasından sonra oteller istedikleri doluluk oranına ulaşacak ama fiyatlar istenilen gibi değil" ifadelerini kullandı.

 

Bodrum'a turizmcinin istediği oranda yerli ve yabancı turistin gelmediğini ifade eden Bodrum Ticaret Odası Turizm ve Otelciler Komisyon Başkanı Alişir Şahin "Sezon mart ayına kadar çok iyi görünüyordu. Bu durum erken rezervasyon döneminde görünüyordu böyle. Fuarlarda yaptığımız çalışmalarla da turizmi bu yıl çok iyi görüyorduk. Mart ayında gelen erken rezervasyonlar nisan itibariyle durmaya başladı. İç pazar olarak bir daralma oldu. Bunun da ekonomiden dolayı olduğunu düşünüyoruz. Dış pazarda ise havaların şu an özellikle Avrupa da sıcak gitmesi nedeniyle yabancı turistler kendi ülkelerinde göl başlarında, nehirlerde, evlerinin bahçelerinde tatillerini geçiriyor. Ağustos ayından umutluyuz. Okulların açılmasıyla birlikte hava şartları ve diğer etkenlerden dolayı Eylül 15 itibariyle yerli turistte azalma olacak. Çok büyük bir beklenti vardı bu beklenti şu anda gerçekleşmedi" dedi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bodrum otel, Bodrum konaklama, Bodrum turizm, Bodrum Otelleri, Bodrum'da konakla
Yorumlar
Haber Yazılımı