Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 18:24 Bu haber 2048 kez okundu
 
Bu adaya yerleşene ayda 3 bin 200 TL! Ev ve arsa da verilecek
Yetkililer, adaya yeni yerleşecek olanlara ev, arsa ve ilk üç yıla mahsus olacak aylık 500 euro (3 bin 200 TL) ödeme de vaat ediyor.
YAŞAM Haberi
Bu adaya yerleşene ayda 3 bin 200 TL! Ev ve arsa da verilecek

20 kilomerekareli alanıyla, el değmemiş doğası ve berrak suyuyla adeta bir cenneti andıran Yunanistan'ın İyonya Denizi'nde yer alan Küçük Çuha Adası'nda (Antikythera) birçok küçük köy bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise hem adaya varış noktası hem de ana liman görevi gören Potamos köyü. Adanın yerli sakinlerinin sayısı her geçen yıl düşerken, mevcut nüfusun 40'a indiği bildirildi. Önlem alan ada yetkilileri, kalıcı olarak yerleşecek aileler bulmak üzere yeni kampanya başlattı.

 

İşte kampanyanın detayları...Yeni ada sakinlerinin seçimi için başlatılan uygulamalar oldukça sıkı. Öncelik Yunanistan vatandaşı olan ailelere veriliyor. Adaylara tarım arazisi ve ev vaat edilirken, adada yaşadıkları ilk 3 yıla mahsus aylık 500 euro (yaklaşık 3200 Türk lirası) ödenek sağlanacağı da belirtiliyor. 


Yetkililer söz konusu adaya yerleşenlerin şehir hayatından tamamıyla kopmayacağını belirtiyor. Adadan 2 saatlik bir feribot yolculuğuyla Girit'e, 4 saatlik bir feribot yolculuğuyla da adaya en yakın şehir olan Lakonia'ya ulaşılabiliyor.

"Yerimiz çok güzel. Kışlarımız biraz çetin geçiyor. Adamızı canlandıracak aileler arıyoruz.'' diyen Küçük Çuha Adası (Antikythera) Belediye Başkanı Andreas Çarçalakis birkaç gün önce üç küçük çocuklu bir ailenin buraya yerleştiğini ve bundan sonraki süreçtede Küçük Çuha'yı yeniden çocuk sesleriyle dolduracak genç aileler aradıklarını söyledi.Adanın internet sitesinde Küçük Çuha modernleşmemiş minik bir yer olarak tanımlanıyor. İtalya'da da kentlere göç sonrası nüfusu azalan bazı köy ve kasabalar yerleşimi özendirmek için benzer yollara başvurmuştu.

Daha önce de Campania bölgesindeki Zungoli kasabası, tamir gerektiren evleri 1 Euro'dan satışa çıkarmıştı.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: Bu, adaya, yerleşene, ayda, 3, bin, 200, TL!, Ev, ve, arsa, da, verilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı