Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 12:58 Bu haber 405 kez okundu
 
Bulgaristan'a kaçırılırken yakalanmıştı! Bakan Yardımcısı Yavuz teslim aldı
2016 yılında Bulgaristan’a giriş yapan bir Türk vatandaşının aracında ele geçirilen Roma ve Bizans dönemlerine ait 63 parça tarihi eseri Türkiye’ye iade etti.
GÜNCEL Haberi
Bulgaristan'a kaçırılırken yakalanmıştı! Bakan Yardımcısı Yavuz teslim aldı

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 2016 yılında Bulgaristan’a giriş yapan bir Türk vatandaşının aracında Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda yapılan aramalarda gümüş ve bronz sikkeler, İoan II Komnin’in altın sikkesi, 1 adet Heraclius’un sikkesi, Kyos şehrinin gümüş hemidrahması, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait 63 parça tarihi eser ele geçirilmiş; bunlar Bulgaristan Milli Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilmişti.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan girişimler sonucunda eserler, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a teslim edildi. Sofya’da 15’inci asırdan kalan bir cami olan ve Milli Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan binada düzenlenen törende, iki ülke arasındaki kurumların tarihi eser kaçakçılığı ile mücadelede ve işbirliğinde yaptıkları iyi çalışmalara dikkat çekildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Şu anda 63 eserimizi teslim aldık. Bulgaristan makamlarından talep ettiğimiz başka eserlerimiz hala mevcut. Onların da iadesini bekliyoruz” dedi.


Yavuz, Türkiye’nin de geçen yıl Bulgaristan’dan kaçırılan tarihi eserleri iade iade ettiğine dikkati çekti.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bulgaristan'a, kaçırılırken, yakalanmıştı!, Bakan, Yardımcısı, Yavuz, teslim, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı