Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 13:42 Bu haber 1015 kez okundu
 
Çin'den 1 milyon turist beklentisi
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya "Türkiye ile Çin arasındaki iyi ilişkiler turizmi direkt etkileyecek" dedi.
GÜNCEL Haberi
Çin'den 1 milyon turist beklentisi

Çin Halk Cumhuriyeti'nden Türkiye’ye bankacılık, enerji, altyapı da dahil birçok sektörde yatırımlar artarken, geçtiğimiz günlerde Pekin'e çalışma ziyareti için giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sonrasında iki ülke arasında siyasi, ticari ve kültürel ilişkilerin hızla gelişmeye devam etmesi Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısına olumlu yansımaya devam ediyor.

 

Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı ocak-mayıs döneminde 167 bine yükselirken, Çinli havayolu şirketlerinin birbiri ardına Türkiye'ye seferlere başlaması ile THY'nin Çin'den yeni noktalara gelecek dönemde uçacak olmasının turist sayısında büyük artışa yol açması bekleniyor.Turizm sektörünün önde gelen isimleri de Çinli turist tahminlerini artırdı. 

 

Daha çok turist çekmek için atılacak adımlar ve alternatif tur rotaları oluşturmak amacıyla Trabzon'da faaliyet gösteren seyahat acentalarıyla buluşan Bağlıkaya, özellikle birinci etabı geçtiğimiz mayıs ayında yeniden ziyaretçilere açılan Sümela Manastır'nın önemine vurgu yaptı.

 

Karadeniz bölgesi seyahat acentaları ile gerçekleştirilen toplantı sonrasında Trabzon'daki Sümela Manastırı ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Çin,Türkiye için çok önemli bir pazar. Uzak Doğu pazarı olduğu için kitle turizmine çok açık değil. Tarifeli seferlere bağlı olarak ancak kapasiteyi planlıyabiliyoruz. Ümit ediyorum ki yakın bir gelecekte Çin ile charter (tarifesiz) seferleri düzenleyecek bir kapasite oluşur. Kapasitesi yüksek bir pazar. Türkiye’nin iyi ilişkilerinin olması zaten turizmi direkt etkileyecek. Çinli turist sayısı her geçen gün artış kaydediyor. Hep telaffuz ettiğimiz 1 milyon rakamına ulaşmasını bekliyoruz. Birkaç yıl içerisinde ulaşacağımızı düşünüyorum" dedi. 

 

Doğu Karadeniz'de konaklayan yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı (2018 yılı)

Artvin:253 bin 462

Bayburt:19 bin 186

Giresun:220 bin 506

Gümüşhane:72 bin 913

Ordu:321 bin 18

Samsun:432 bin 903

Rize:162 bin 359

Tokat:264 bin 4

Trabzon:584 bin 948

Toplam:2 milyon 331 bin 299

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: çinli turist, çin turist sayısı, uzak doğu turizm, uzak doğu turist, türsab, firuz bağlıkaya, trabzon, sümela manastırı
Yorumlar
Haber Yazılımı