Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 09:38 Bu haber 556 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Hava İpek Yolu'nun merkezi İstanbul olacak''
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya verdiği mülakatta “İstanbul Havalimanı’nın Çin’in Hava İpek Yolu’nun en önemli merkezlerinden biri haline geleceğine inanıyoruz” dedi.
GÜNCEL Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Hava İpek Yolu'nun merkezi İstanbul olacak''

Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya verdiği mülakatta Kuşak ve Yol Projesi’ne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul Havalimanı’nın Çin’in Hava İpek Yolu’nun en önemli merkezlerinden biri haline geleceğine inanıyoruz” dedi. Erdoğan, Türkiye ile Çin arasında siyasi, ekonomik, ticari, beşeri ve kültürel alanlarda yoğun ve köklü bir işbirliği olduğuna dikkat çektiği mülakatta şu ifadeleri kullandı:


“İkili ilişkilerimizi 2010 yılında Başbakanlığım döneminde stratejik işbirliği düzeyine yükselttik. Bunu yakın dönemde daha da ileri taşımak isterim. Biz Kuşak ve Yol Girişimi’ne ilk destek veren ülkelerden biriyiz. Orta Koridor projemizle Kuşak ve Yol Girişimi zaten tabiatları gereği uyumludur. Çin Devlet Başkanı Şi’nin ulaştırma ve iletişim ağının genişletilmesi, sadece fiziki ve ekonomik değil aynı zamanda kültürel ve beşeri bağların da arttırılması yönündeki yaklaşımını benimsiyoruz. Ülkemiz bu hedefe ulaşılmasına katkı sağlayacak büyük projeleri birbiri ardına hayata geçiriyor. Asya ile Avrupa kıtaları arasında Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray ve Avrasya Tüneli projeleriyle üç yeni kesintisiz demiryolu ve karayolu bağlantısı oluşturmuş durumdayız. İstanbul Havalimanı’nın Çin’in ‘Hava İpek Yolu’nun en önemli merkezlerinden biri haline geleceğine inanıyoruz. Halihazırda faaliyette olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nı Edirne-Kars Demiryolu ve Bağlantıları projemize entegre ederek Kafkasya ve Orta Asya’nın Avrupa’yla bağlantısını güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. 
 

Ticaret hacmimizi dengeli bir şekilde arttırma konusunda mutabıkız. Daha fazla Türk ürünü, bilhassa tarım ürünlerimiz Çin piyasasına girmeye başladı. Çinli yatırımcıların ülkemize ilgisi sürüyor. Turizm işbirliğimiz düzenli olarak gelişiyor, iki halkın karşılıklı ziyaretleri artıyor. Bizim Orta Koridor Girişimimiz ile Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi arasında doğal bir uyum var. Bu uyum, bize Orta Asya ve Afrika gibi geniş coğrafyalarda Çin’le işbirliği yapma imkanı sunuyor.

 

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ile son yıllarda sık sık bir araya gelerek istişarelerde bulunduklarını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye-Çin ilişkilerini her alanda uzun soluklu bir anlayışla ve stratejik bir bakışla güçlendirme noktasında mutabık kaldık. Binlerce yıllık ilişkilere sahip, İpek Yolu ile birbirine bağlanan kadim medeniyetler üzerine kurulu Türkiye-Çin işbirliğinin güçlendirilmesi için potansiyelin büyük olduğuna inanıyorum. ‘Tek Çin’ politikası, Türkiye için stratejik önemdedir. Çin’i ziyaretim bu defa küresel barış ve istikrara yönelik sınamaların arttığı bir dönemde gerçekleşiyor. Türkiye-Çin ilişkilerin güçlenmesi, bölgesel ve küresel istikrara da büyük ve farklı bir katkı sağlayacaktır.” 

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan:, ''Hava, İpek, Yolu'nun, merkezi, İstanbul, olacak'',
Yorumlar
Haber Yazılımı