Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 10:00 Bu haber 2699 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan rezil ettik demişti! Ayder'de kentsel dönüşüm otel ve otoparkla başlıyor
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ayder’i kirlettik, rezil ettik" çıkışı ile gündeme gelen Ayder Yaylası için harekete geçiliyor.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan rezil ettik demişti! Ayder'de kentsel dönüşüm otel ve otoparkla başlıyor

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ayder’i kirlettik, rezil ettik" çıkışı ile gündeme gelen Ayder Yaylası için harekete geçiliyor.

 

Ayder Yayla'sında, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde, 5 bakanlığın ortaklaşa uygulayacağı Kentsel Dönüşüm Projesi ile altyapı ve ulaşım sorunları çözülecek, dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapılar inşa edilecek. Proje kapsamında ilk olarak 1800 araçlık otopark ile kaplıca oteli inşa edilecek.

 

1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 'Turizm Merkezi' ilan edilen, 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT Alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla, 'Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi' ilan edildi. Bu gelişmelerin ardından yayla için yasaya göre 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak, aradan 21 yıl geçmesine rağmen yayla için imar planları hazırlanmadı.

 

5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği Ayder Yaylası'nda TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için 5 farklı yayla modeli hazırlandı. Uygulanacak modelde dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapıların yer alması öngörülüyor. Proje, kaplıca merkezi yıkılarak yerine kaplıca oteli ile yer altına otopark yapımı ile başlayacak.Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm projesi uygulanacağını ve kentsel dönüşümle 1800 araçlık otopark inşaatı ile yapılacak otoparkın üstünün de yeşillik olacağını söyleyen 
Rize Valisi Kemal Çeber ''Ayder'in girişinde ilk olarak otoparktan başlayalım dedik. Gidenler hem trafik sıkıntısı çekmesin, yapacak olduğumuz şeyin emareleri orada görülsün hem de hazine arazileri daha yoğunlukta olduğu için en sağlıklı başlama yeri olduğunu düşündük. Ondan sonra da bir değişiklik olmazsa termal otelin bulunduğu bölüm ticari alanlardan başlayacağız. Sonra 3-4 etaplık bir proje halinde hepsini tamamlayacağız" dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ağustos 2017'de, katıldığı AK Parti Rize İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında, Ayder Yaylası ile ilgili, "Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah'ın bize verdiği Ayder bambaşka, ama biz Ayder'i kirlettik, rezil ettik. Ayder'i kentsel dönüşüm, değişimle şanına yakışır bir hale getireceğiz. Aynı değişim dönüşümü de Uzungöl'de yapmamız lazım" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, rezil, ettik, demişti!, Ayder'de, kentsel, dönüşüm, otel, ve, otoparkla, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı