Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 15:09 Bu haber 3257 kez okundu
 
Davut Günaydın ''TÜRSAB Tek Yürek'' dedi ve adaylığını açıkladı
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Kurulu yaklaşırken, adaylar da teker teker ortaya çıkmaya başladı.
DERNEKLERDEN Haberi
Davut Günaydın ''TÜRSAB Tek Yürek'' dedi ve adaylığını açıkladı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Kurulu yaklaşırken, adaylar da teker teker ortaya çıkmaya başladı.

 

Birlik ve beraberlik mesajıyla yola çıkarak TÜRSAB Başkanlığı için adaylığını açıklayan Davut Günaydın, TÜRSAB ve Ankara arasında ciddi bir iletişim eksikliği olduğunu, seçilirse TÜRSAB’ın sorunları çözülene kadar Ankara’da kamp kuracağını söyledi.

 

Tek Yürek sloganıyla yol çıkan Davut Günaydın, “Bugün ben ve arkadaşlarım tüm sorunları çözüme kavuşturmak üzere adayım. İnşallah çıktığımız yolda bizi yalnız bırakmazsınız. Bizim pusulamız sizsiniz, inşallah bize doğru yolu siz göstereceksiniz” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

 

“Bu yoğun mesai gününde bizi kırmayıp geldiğiniz için sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. Aslında burada sizin gibi bir topluluğa, meslektaşlarımın ve büyüklerimin olduğu bir ortamda konuşma yapmak gerçekten çok zor. Ben uzun yıllardan beri bu sektörün içerisindeyim rehberlikten, acentacılığa kadar her işi yaptım. Seyahat acentacılığı mesleğini zevkle ve şerefle yapmaktan da mutluluk duyuyorum, geceli gündüzlü çalışıyor ve Türk turizmine faydalı olmak istiyorum. Bugün ben ve arkadaşlarım tüm sorunları kısa zamanda çözüme kavuşturmak üzere çatı örgütümüz olan TÜRSAB için buradayız. İnşallah çıktığımız bu yolda bizi yalnız bırakmazsınız, çünkü gücümüzü sizden alıyoruz.''

 

Adaylığı süresince bizden hiçbir kötü söz veya ithamda bulunmayacağını, seyahat acentası camiasının artık birlik ve beraberlik istediğini, Allah’tan ve mahçup olmaktan korktuğunu, söyleyen Davutoğlu neden aday olduğunu şu sözlerle açıkladı:

 

''Bir manifestomuz var, yolun başında olduğumuz için elbette birçok revizyona uğrayacaktır. Şimdi burada manifesto niteliğinde bir takım bilgiler vermek istiyorum sizlere.

 

İlk maddemiz saygınlık ve eşitlik konusu. TÜRSAB’ın saygınlığını, itibarını geri kazanmak olacak. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ve ilgili kurumlarla birlikte TÜRSAB’ın itibarını en üst seviyeye getirmek öncelikli görevimiz olacak. Kaybedilmeye başlanan itibarımızın geri kazanılması için el ele vererek çok ciddi çalışmalar yapmak zorundayız. Birlik olmalıyız. İşte bu yüzden de slogan olarak “Tek Yürek” diyoruz.

 

İkinci maddemiz hepimizi yakından ilgilendiren meslek ilkelerimiz konusu. Önce kendi kapımızın önünü temizlemeliyiz ki sonra sektörü çok ciddi bir şekilde disipline edebilelim. Disiplin kurallarını herkes için eşit bir şekilde uygulamak zorundayız. Çok kapsamlı bir çalışmaya gerek yok. En güzel kapsamlı çalışma daha önceki yönetimlerin ve büyüklerimizin yapmış olduğu çalışmalardır. Bunlar bize örnek olacaktır. Rekabetin fiyatla değil kaliteyle olması için çalışacağız.

 

Üçüncü konu uçak biletleri. Anadolu’yu dolaşıyoruz meslektaşlarımızın sıkıntılarını dinliyoruz. Düşünün ki üst bayi alt bayisinden daha ucuza satıyor ve haksız rekabet yaratıyor. IATA ile birçok görüşmeler yaptık, bunu sonuçlandırmak için uğraşacağız. İnternet üzerinden bilet fiyatlarının eşitlenmesini istiyoruz.

 

Bir başka acentalarımızı yakından ilgilendiren sıkıntılı konu transfer. Maalesef seyahat acentaları olarak bizler istediğimiz gibi transfer yapamıyoruz. Birçok belge isteniyor. Otellerin transfer yapması konusu masaya geldiğinde bizim o masadan kalkmamız lazım. Sizden aldığımız destekle çözebiliriz. Bu konuyla alakalı olarak ilgili tüm kurumlarla, devletin tüm kurumlarıyla en kısa zamanda temasa geçeceğiz. Çok ciddi bir birlik bilgi birikimimiz var işte bu bilgi birikimlerini otoriteye anlatırsak çözüm bulmak zor olmaz.

Turist rehberliği konusu da çok ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor. Yıllardır rehberler ve kaçak rehberlik konusunda canımız yanıyor. Ben de yıllarca Japonca rehberlik yaptım. Maalesef rehber sayımız yetersiz. Aldığımız bilgilere göre günlük yevmiye olarak 2 bin TL isteyen rehberler var. Elbette herkes hakkını almalı. Özellikle Çince ve Arapça’da rehber sayısı çok eksik. Ayrıca Türkçe rehberlik de istiyoruz, bunun hayata geçmesi için elimizden geleni yapacağız. Tatil günlerinde bize çok talep geliyor ama rehber yok. Sonra denetimlerde rehber yok diye biz acentelere ceza kesiliyor. Ortak bir nokta bulmalıyız. Bu konuya aynı masada oturup çözüm bulmamız lazım. Nadir dillerde çok eksik var.

 

Müze biletleri konusu da acentalar olarak çok ciddi sorunlarımız var. Müzelerin en büyük müşterisi turistler, onları getiren Seyahat acentaları. Hiç kimsenin sezon ortasında acentalarımız kotasyonlarını yapmışken fiyat arttırmaya hakkı yok. Müze indirim oranı geçmişte yüzde 50’ydi. Şimdi yüzde 20 civarında. İvedi şekilde çözülmeli.

 

1618 sayılı kanunla kurulmuş yarı resmi bir kurum olmamıza rağmen Ankara ile TÜRSAB arasında çok ciddi bir iletişim eksikliği olduğuna inanıyorum. Bunun temel sebebi bizce lobi faaliyetlerinin eksik yapılmasıdır. Lobi faaliyetinden kastettiğim ise şudur; lobiye kişiler, ajanslar üzerinden değil, bire bir bakanlıkla yüz yüze görüşerek yapmak gerek.

 

Sorunlar çözülene kadar bakanlık önünde kamp kuracağız

Biz yönetime gelirsek sorunlarımız çözülene kadar tüm yönetim kurulu toplantılarımızı Ankara’da bakanlıkta yapacağız. Gerekirse tüm üyelerimizle bakanlık önünde kamp kuracağız. Sektörün sorunları 15 yıl öncesine göre daha yoğun olduğu doğrudur. Bu nedenle “TÜRSAB Tek Yürek” olarak bu sorunların çözümüne aday olduğumuzu burada tüm sektöre duyuruyoruz.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: Davut, Günaydın, ''TÜRSAB, Tek, Yürek'', dedi, ve, adaylığını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı