Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 12:08 Bu haber 644 kez okundu
 
Denizler için yeni seferberlik! Sıfır Atık Mavi
Denizlerin ve su kaynaklarının koruma altına alınması amacıyla Sıfır Atık Mavi Projesi başlatılıyor. Projeyle yaz sezonu boyunca 50 bin ton atık toplanması hedefleniyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Denizler için yeni seferberlik! Sıfır Atık Mavi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürüttülen Sıfır Atık Projesi'nde yapılan çalışmalara bir yenisi eklendi. "Sıfır Atık Mavi" adı verilen seferberlikle Türkiye'nin denizleri ve su kaynaklarının koruma altına alınması amaçlanıyor. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüteceği, DenizTemiz Derneği (TURMEPA) iş birliğiyle hayata geçirilecek projenin destek veren paydaşları Kültür ve Turizm, Ulaştırma ve Altyapı ile Gençlik ve Spor Bakanlıkları olacak.

 

İstanbul'da 10 Haziran'da başlatılacak.proje, Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla, İlgili bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile 81 ilde, tüm kıyı şeridi, göl ve nehirlerle su kaynaklarının temiz tutulması ve atıkların toplanmasını kapsayacak bir seferberlik şeklinde yürütülecek. Projeyle yaz boyunca yapılacak çevre aktiviteleriyle dikkatler Türkiye'nin denizlerine ve su kaynaklarına çekilecek. Yaz aylarında deniz kıyılarında ve su kaynaklarında temizlik çalışmaları yapılacak, kıyı ve deniz temizliğinin önemi anlatılacak, buna yönelik kampanyalar yapılacak. Böylece sezon sonunda denizlerde oluşan kirliliğin somut olarak önlenmesi hedefleniyor.

Sıfır Atık Mavi Projesi, 10 Haziran'da İstanbul Boğazı'nda Su Altı Federasyonuna bağlı dalgıçlar ile dip temizliği ve deniz süpürgeleri ile kıyı temizliği yapılmasıyla başlatılacak. Proje tanıtımı kapsamında ayrıca Denizcilik Lisesinin bahçesinde öğrencilerle buluşulacak ve destek veren denizciler tarafından Boğaz'da tekne geçit töreni yapılacak. Sıfır Atık Mavi Proje'si kapsamında, yaz sonuna kadar 30 bin tonu plastik olmak üzere toplam 50 bin ton atık toplanması hedefleniyor.

 

Ayrıca, kıyı bölgelerindeki oteller ve konaklama merkezlerinde, özellikle plajlara tek kullanımlık plastikler ve diğer çöplerin bırakılmasının engellenmesi, marina, limanlar, yük ve yolcu gemilerinden kaynaklı deniz kirliliğin önlenmesi, tatilci ve piknikçilerin kıyılar ve su kenarlarını temiz bırakmaları ve atıkların hep birlikte toplanması da amaçlanıyor. Ayrıca, projenin toplumun her kesimine yayılması için sanat, spor, akademi dünyasından isimlerin desteğinin alınması sağlanarak projeye destek verenlerden "Sıfır Atık Mavi Sözü" vermeleri istenecek.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Denizler, için, yeni, seferberlik!, Sıfır, Atık, Mavi,
Yorumlar
Haber Yazılımı