Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 21:19 Bu haber 721 kez okundu
 
Doğa harikası Karagöl tamamen kurudu!
45'incisi düzenlenen Karagöl Yayla Şenlikleri’ne katılan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Karagöl'ün kurumasında sorumluluğu bulunanların ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.
YEREL Haberi
Doğa harikası Karagöl tamamen kurudu!

B45'incisi düzenlenen Karagöl Yayla Şenlikleri’ne katılan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Karagöl'ün kurumasında sorumluluğu bulunanların ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

 

Kayışoğlu kkonuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, göl sularının çekilmesiyle ilgili çeşitli iddialar olduğunu, definecilerin göl dibinde altın aradıklarını bu sebeple suların çekilip yok olduğu yönünde söylentiler olduğunu söyledi. Kayışoğlu ''Bunun doğru olup olmadığını Gemlik Belediye Başkanlığı’nı kazanan Başkanımız Mehmet Uğur Sertaslan’a sordum. Birlikte gölün olduğu yere gidip incelemelerde bulunduk. Ama bir şey bulamadık. Niyet ne olursa olsun, tabiatla insanın ilişkisinde bir denge var. Bu dengeye bilimsel verilerle yaklaşmadan, sadece Burası çok güzel, hadi buraya bir mesire alanı yapalım. Yanına bir saha da yaparsak futbol takımlarının yaz aylarında kamplarına ev sahipliği yaparak bölgeyi hareketlendiririz, çevre köylerin geliri artar mantığıyla hareket ederseniz, bu doğa harikasını kendi ellerinizle yok edersiniz. Nilüfer çiçekleriyle ünlü Karagöl’ün yok edilişini görmekten dolayı gerçekten de çok üzgünüm. Nilüfer çiçeklerinin varlığını koruduğu yüzlerce metre yükseklikteki bu gölün, insan eliyle tahrip edilmesine köy halkı da Bursalılar da isyan ediyor” diye konuştu.

 

Karagöl tanıtımının yapıldığı Gemlik Kaymakamlığı’nın resmi internet sitesinde su ve nilüfer çiçeklerinin bulunduğu eski fotoğraflar kullanılırken, Karagöl’ün özellikleri ve ulaşımı hakkında bilgi veriliyor. Gemlik Kaymakamlığı resmi web sitesinde Karagöl tanıtımında şu ifadelere yer veriliyor:

“Bursa şehir merkezine 45 kilometre, Gemlik ilçesine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Karagöl, Feyziye köyünün 6,5 kilometre dışındadır. Bahar aylarında açan nilüfer çiçekleri doğa fotoğrafçılarını buraya çekerken, yaz aylarında piknik amacıyla kullanılan Karagöl özellikle sonbahar ve kış aylarında Offroad ve MotoCross kulüplerince tercih edilmektedir. Her yıl Temmuz ayının ilk haftasında çevre köylerin katılımıyla şenliklerin düzenlendiği Karagöl piknik alanında, içme suyu ve oyun parkı bulunmaktadır. Karagöl’e Gemlik ilçesinden Umurbey-Katırlı-Hamidiye-Feyziye köyleri yolu ile 45 dakikalık bir yolculuk sonrasında ulaşılır” 

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gemlik Karagöl, Bursa Karagöl, Karagöl Yayla Şenlikleri, Nurhayat Altaca Kay
Yorumlar
Haber Yazılımı