Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 05:56 Bu haber 1975 kez okundu
 
Doğum turizmi organize etti! 15 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor
Çocuklarının Amerikan vatandaşı olması için ABD'de doğum yapmak isteyen hamile kadınlara yönelik doğum turizmi organize eden kadın 15 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor.
DÜNYADAN Haberi
Doğum turizmi organize etti! 15 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor

Çocuklarının Amerikan vatandaşı olması için ABD'de doğum yapmak isteyen hamile kadınlara yönelik "doğum turizmi" organize etmekten ABD'de görülen mahkemede yargılanan Dongyuan Li isimli Çinli kadın bir şirket kurarak zengin kadınları hamileyken ABD'ye gönderdiğini ve orada doğum yapmaları için yol gösterdiğini itiraf etti.

 

2013 ve 2015 arasında, You Win USA Vacation Services (Sen Kazan ABD Tatil Hizmetleri) adlı şirketi aracılığıyla, aralarında hükümet görevlilerinin de olduğu Çin vatandaşlarından kişi başı 40 bin ile 80 bin dolar arasında değişen ücretler alarak, ABD'de doğum yapmalarını sağladığını anlatan Li, hamile kadınlara ABD sınır güvenliğinden, hamile olduklarını saklayarak nasıl geçmeleri gerektiği konusunda da eğitim verdiğini anlattı.

 

Yaptığı organizasyon sayesinde kısa sürede 3 milyon dolar kazanan Li, Aralık ayında Kaliforniya eyaletinde tutuklanmıştı. ABD gümrük memurlarını yanılttığı ve göç sahteciliği yaptığı için 15 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Mahkemeye göre Li, ABD'de çocuk sahibi olmanın avantajlarını müşterilerine pazarlarken, vatandaş olacak çocuğun ailesinin de göçmenlik haklarından yararlanabileceğini söylüyordu. Bu teşvik de suçlamalar arasında sayılıyor.

 

ABD'de doğan bebekler, ABD pasaportu almaya doğrudan hak kazanıyor. Göçmenlere yönelik sert bir politika yürüten ABD Başkanı Donald Trump, ABD'de doğanlara verilen vatandaşlık hakkının iptal edilebileceğini söylemişti.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Doğum, turizmi, organize, etti!, 15, yıl, hapis, cezasıyla, yargılanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı