Haber Detayı
30 Kasım -0001 - Pazartesi 00:00 Bu haber 3069 kez okundu
 
Dünyanın en büyük el yapımı tünelinin Türkiyeʹde olduğunu biliyor muydunuz!
Dağdan gelen suları engellemek için esirlerin çekiç ve murç yardımıyla yaptığı Titus Tüneli ve Beşikli Mağara ilginç hikayesiyle ziyaretçi akınına uğruyor.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Dünyanın en büyük el yapımı tünelinin Türkiyeʹde olduğunu biliyor muydunuz!

Dağdan gelen suları engellemek için esirlerin çekiç ve murç yardımıyla yaptığı bin 380 metre uzunluğundaki Titus Tüneli ve 100 metre ilerisindeki Roma dönemine ait Beşikli Mağara ilginç hikayesiyle ziyaretçi akınına uğruyor.

 

Hatay'ın Samandağ ilçesinde bulunan, Romalılar döneminde sel sularını önlemek için bin esire yaptırılan Titus Tüneli ve bitişiğindeki Beşikli Mağara, ilginç hikayesi ve muazzam yapısıyla ziyaretçileri tarihi yolculuğa çıkarıyor. Yapımına Roma İmparatoru Vespasian'ın emriyle başlanan ve dağdan gelen suların neden olduğu selin taşıdığı kum ve çakılların limanı doldurmasına engel olmak için bin esire yaptırılan, bin 380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliği ve 6 metre genişliğiyle dikkatleri çeken ve esirlerin çekiç ve murç yardımıyla dağı oyarak şekillendirdiği tünel, doğanın içerisindeki büyüleyici mimarisiyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

Doğal yapıya uygun, yeşillikler içerisinde oluşturulan yürüyüş yolunun takip edilmesiyle tünele ulaşan ziyaretçiler, ilginç görüntü karşısında adeta büyüleniyor. Tünelin yaklaşık 100 metre ilerisinde bulunan, mimari yapısı ve dekorasyonuyla büyük gösterişe sahip Beşikli Mağara da turist rehberlerinin rotası içerisinde yer alıyor. Titus Tüneli’nin doğusunda yer alan Beşikli Mağara içerisindeki Roma dönemine ait mezarların ise soylu bir yönetici ve ailesine ait olduğu düşünülüyor.

 

Tüneli ziyarete gelenler vatandaşlar, buradaki oda mezarları da görme şansı elde ediyor. Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Çevlik Ören Yeri Karşılama Merkezi" projesinin de Anıtlar Kurulunca kabul görmesiyle tünele gelen ziyaretçiler alışveriş, dinlenme, yeme içme hizmetlerinden yararlanabilecek.

 

Turizm Medya Yayın Grubu Hatay temsilcisi Antioch Travel Clup - ATC Turizm sahibi Adile Uğurlu, Elle yapılmış dünyanın en büyük tüneli Titus Tüneli'nin Hatay turizmi açısından büyük önemi bulunduğunu bildirdi. Tünelin "elle yapılan dünyanın en büyük tüneli" olduğuna dikkat çeken Uğurlu, "Titus Tüneli Hatay turizmi açısından çok önemli bir yapı. Çünkü burası bir ören yeri ve dünyada bir eşi daha yok. Bu tüneli, dolayısıyla bölgemizi ziyarete gelenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu tünelin turizmde bir değer haline gelmesi biz turizmcileri ve bölge halkını sevindiriyor." dedi.

 

Bölgenin turizm açısından önemli bir destinasyon olduğunu ve Hatay seyahati düşünenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olduğunun altını çizen Uğurlu, Samandağ'ın 14 kilometre uzunluğundaki eşsiz sahiliyle hem deniz-kum-güneş turizmi, hem de kültür turizmiyle ön plana çıktığını anlattı. Bu destinasyonun herkes tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirten Uğurlu, yerli ve yabancı ziyaretçilerin gün geçtikçe arttığını, tünelin de ilçeye ve kente büyük katkı sağladığını bildirdi.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör: Volkan Öztürk
Etiketler: Titus tüneli, Beşikli Mağara, Hatay turizm, Hatay konaklama, Hatay otel,
Yorumlar
Haber Yazılımı