Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 10:42 Bu haber 1570 kez okundu
 
Ekonomik güven endeksi Eylül'de geriledi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Eylül ayı ekonomik güven endeksi açıklandı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Ekonomik güven endeksi Eylül'de geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Eylül ayı ekonomik güven endeksi açıklandı.

 

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksine göre Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 oranında azalma görüldü. Ağustos ayında 58,3 olan endeks, Eylül ayında 55,8 olarak hesaplandı.

 

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ağustos ayında 77,8 iken, Eylül ayında yüzde 4,9 oranında azalarak 74 olarak hesaplandı. Ağustos ayında 74,3 olarak hesaplanan genel ekonomik durum beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Eylül ayında yüzde 4,4 oranında azalarak 71 oldu.

 

Ağustos ayında 58,3 olarak hesaplanan işsiz sayısı beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Eylül ayında yüzde 5,1 oranında azalarak 55,3 oldu. Tasarruf etme ihtimali endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Ağustos ayında 22,7 iken, Eylül ayında yüzde 0,6 oranında artarak 22,8 oldu.,

 

Tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçmeyi amaçlayan bir gösterge olan Tüketici Güven Endeksi her ay açıklanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekonomik, güven, endeksi, Eylül'de, geriledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı