Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 14:22 Bu haber 1357 kez okundu
 
ETİK Başkanı İşler: ''2023 Turizm Stratejisi ümit verici''
Egeli turizmciler, 2023 yılında 75 milyon turist ve 65 milyar dolarlık turizm geliri hedefini ümit verici olarak değerlendirdi.
DERNEKLERDEN Haberi
ETİK Başkanı İşler: ''2023 Turizm Stratejisi ümit verici''

Egeli turizmciler, 2023 yılında 75 milyon turist ve 65 milyar dolarlık turizm geliri hedefini ümit verici olarak değerlendirdi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan Türkiye 2023 Turizm Stratejisi'ni olumlu bulduklarını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler “Akılcı ve sürdürülebilir yaklaşım ve uygulamalarla hedeflere ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Turizmciler olarak stratejik öngörülerin yaşama geçmesi için elimizden gelen çabayı harcayacağız” dedi.

 

 

Turizm sektöründe beklenen değişim ve ilerlemeye uzanan yolu özetleyen 2023 strajesinin ümit verdiğini söyleyen ETİK Başkanı Mehmet İşler, turizmin gelişmesi için Türkiye’nin hedef pazarlarda tanıtılmasının önemini vurgulayarak, bakanlık tanıtım bütçesinin 2019 yılında 18 milyon dolardan 72 milyon dolara çıkarılmasını olumlu karşıladıklarını kaydetti.

 

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından açıklanan dünya turizm barometresi olarak adlandırılan 2018 yılı raporuna göre, dünya genelinde en çok ziyaretçi alan ülkeler arasında Türkiye’nin altıncı sırada yer aldığını hatırlatan İşler, “Bir önceki yıla göre yüzde 22 artışla 46 milyon ziyaretçi sayısına erişen Türkiye, toplam turizm gelirlerinin yüzde 50’sini alan 10 varış noktası arasında yer almıyor. Sürdürülebilir ve gelir odaklı bir büyüme modelini öngören 2023 Turizm Stratejisi, 2023 yılında Türkiye’nin 75 milyondan fazla turisti ağırlamasını ve 65 milyar dolarlık bir turizm gelirine ulaşılmasını hedefliyor. Akılcı ve sürdürülebilir yaklaşım ve uygulamalarla bu hedeflere ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Turizm çeşitliliği anlamında çok önemli değerlere sahip, zengin turizm bir potansiyeline sahip ülkemizin turizm hareketliliğinin yanı sıra turizm gelirlerinden hak ettiği payı alabilmesi için yüksek harcama potansiyeli olan ziyaretçi oranında da artış sağlanması hedefini de önemli buluyoruz.”

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: ETİK, Başkanı, İşler:, ''2023, Turizm, Stratejisi, ümit, verici'',
Yorumlar
Haber Yazılımı