Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 04:54 Bu haber 1672 kez okundu
 
Festivaller sezon sonunda turizme can suyu oluyor
Türkiye’de ve İstanbul’da gerçekleştirilen etkinliklerin turizme katkısının yüksek olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, organizasyonların dünya medyasında yer almasının da tanıtım değeri taşıdığını ifade ediyor.
GÜNCEL Haberi
Festivaller sezon sonunda turizme can suyu oluyor

Turizm sezonunda sona gelinmesi ve okulların açılmasıyla birlikte düzenlenen festivallerin sayısı da artıyor. Sektör temsilcileri, Türkiye’de festival pazarında ciddi bir potansiyel olduğunu belirtiyor. Dünyada festival pazarının büyüklüğü 50 milyar dolar olarak bilinirken Türkiye’de ise pazar büyüklüğü 750 milyon lira. Türkiye’de ve İstanbul’da gerçekleştirilen etkinliklerin turizme katkısının yüksek olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, organizasyonların dünya medyasında yer almasının da tanıtım değeri taşıdığını ifade ediyor.

 

Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsayan 3 aylık dönemde Türkiye’nin farklı illerinde 30’un üzerinde festival düzenlenirken bu dönemde İstanbul’da 16 festival düzenlenecek. Aynı zaman diliminde İstanbul dışındaki festival sayısı ise 16.

Düzenlenen festivallerin İstanbul’a olumlu katkılarının ilerleyen dönemlerde görüleceğini söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Türkiye’de ve İstanbul’da gerçekleştirilen kültür, sanat, spor gibi etkinliklerin turizme olan katkısının yüksek boyutlarda olduğunu belirtti. Eresin şunları söyledi:

 

“Her festival ve etkinlik, uluslararası kongre ve toplantıların yönünün yeniden Türkiye’ye ve İstanbul’a dönmesini, İstanbul’un uluslararası arenada yeniden moda şehir olmasını sağlayacak. Türkiye’nin turizm gelirlerini artıracak en önemli itici güç de bu olacak. Kongre ve cruise turizminin yanı sıra İstanbul’da kültürel etkinliklerin artması, daha çok spor ve sanatla anılması, eğlence imkanlarının artması, gastronomi alanındaki gelişmeler nitelikli turisti şehrimize çekecektir. Son yıllarda sadece kültür ve gastronomi tarafında İstanbul Coffee Festival, dünyanın en büyük popüler etkinlikler arasında gittikçe yükseliyor

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Festivaller, sezon, sonunda, turizme, can, suyu, oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı