Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 04:10 Bu haber 2305 kez okundu
 
Fiyatlar 3 yılda 2 kat arttı
Artan otel fiyatları nedeniyle bu yıl birçok kişi tatilini yazlık evlerde geçirecek. Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte gözler yazlık ev piyasasına çevrildi.
TÜRKİYEDEN Haberi
Fiyatlar 3 yılda 2 kat arttı

Artan otel fiyatları nedeniyle bu yıl birçok kişi tatilini yazlık evlerde geçirecek. Gayrimenkul değerleme şirketi TSKB tarafından yapılan araştırmaya göre kiralamalarda Bodrum ve Çeşme en yüksek rakamların talep edildiği bölgeler. Çeşme’de aylık kiralama bedeli 10-15 bin lira, Bodrum’da 12-20 bin lira arasında değişiyor. Kiralama bedeli Marmaris’te 5-6 bin, Kuşadası’nda 4-6 bin lirayken, Antalya’da 3-4 bin seviyesine düşüyor. Bodrum’da dünyaca ünlü otel zincirlerinin villalarında ise aylık kiralar 150-200 bin TL’yi buluyor.

 

Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte yazlık bölgelerde konut fiyatları da 3 yılda yüzde 100 arttış gösterdi. En büyük fiyat artışının yaşandığı destinasyonların başında Kaş, Alanya, Kemer, Kuşadası ve Bodrumgelirken, yazlık konuttan ikinci el piyasada Alanya’da metrekare fiyatı 3 bin, Kemer’de 3 bin 500, Kuşadası’nda 4 bin 500, Kaş’ta 6 bin, Bodrum’da ise 8 bin liradan başlıyor. Markalı konut projelerinde ise metrekare fiyatı 65 bin TL’ye kadar çıkıyor.

İkinci el konutlar üzerinden yapılan araştırmaya göre en uygun fiyatlı yazlık evler Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesi ölgesinde bulunurken, bu illerde ikinci el konutların metrekare fiyatı 2 bin 500 liradan başlıyor. En pahalı bölge olan Bodrum’da ise metrekare fiyatı 8-10 bin lira bandında. Antalya Kemer’de metrekare fiyatı 3 bin 500 lira ile 5 bin lira arasında değişirken, metrekare fiyatı 6 bin liradan başlayan Kaş'ta 8 bin liraya kadar çıkıyor. İzmir’in en popüler turizm destinasyonlarından olan Çeşme’de ise metrekare fiyatı 5-6 bin lira.

TSKB tarafından yapılan araştırmada son 3 yıldaki fiyat değişimi de incelendi. En fazla değer artışı yüzde 140 ile Kaş’ta oldu. 3 yıl önce 2 bin 500 lira olan metrekare fiyatı bugün 6 bin lirayı gördü. Alanya, Kemer, Kuşadası ve Bodrum’da ise 3 yılda fiyatlar yüzde 100 arttı.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Fiyatlar, 3, yılda, 2, kat, arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı