Haber Detayı
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 00:19 Bu haber 1327 kez okundu
 
Göbeklitepe'de ilk sıcak hava balonu havalandı
Tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'de ilk sıcak hava balonu havalandı.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Göbeklitepe'de ilk sıcak hava balonu havalandı

Tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'de ilk sıcak hava balonu havalandı. Bölgeyi ziyarete gelenler uçuşların tamamen başlatılmasıyla birlikte, tarihi mekanın tamamını görebilecek bir rotada seyahat edecek.

 

2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinin ardından yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrayan Şanlıurfa'ya gelen ziyaretçilerin konaklama gün sayısını artırmak ve kentteki turistik ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Şanlıurfa Turizm Geliştirme A.Ş. tarafından başlatılan çalışma kapsamında ilk olarak Harran ve Halfeti'de sıcak hava balonu uçuşlarının yapılması için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne yapılan başvurunun sonrasında yetkililer bölgeye gelerek inceleme yaptı.

Yapılan başvuru kapsamında Göbeklitepe'nin sit alanı dışında, yere bağlı olarak ilk sıcak hava balonu deneme ve test uçuşu gerçekleştirildi. 

Şanlıurfa'da ticari amaçlı balon uçuşlarının başlaması için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve ilgili kurumlarla görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen Kültür ve Turizm İl Müdürü Aydın Aslan bu çalışma ile Göbeklitepe'ye gelen ziyaretçilerin alanın tamamını gökyüzünden rahatlıkla görebileceğini aktardı.

 

Aslan, "Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve mevzuatlarla ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Gördüğümüz kadarıyla herhangi bir sıkıntımız yok. Yaklaşık 2 ay sonra ticari uçuşlar Göbeklitepe üzerinde başlayacak. Alanın özgün yapısını yukarıdan görmek isteyen, zengin doğal yapısını görmek isteyenler için de müthiş bir etkinlik olmuş olacak." dedi.

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Göbeklitepe, Göbeklitepe Sıcak Hava Balonu, Göbeklitepe Tur
Yorumlar
Haber Yazılımı