Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 17:01 Bu haber 516 kez okundu
 
Gönüllü turizm elçileri göreve başladı.
450 lise ve üniversite öğrencisi, Tarihi Yarımada'yı ziyarete gelen turistlere yardımcı olmak amacıyla gönüllü turizm elçisi olarak göreve başladı.
GÜNCEL Haberi
Gönüllü turizm elçileri göreve başladı.

Bu yıl başvuran yaklaşık bin 500 öğrenci içinden seçilen 450 lise ve üniversite öğrencisi, Tarihi Yarımada'yı ziyarete gelen turistlere yardımcı olmak amacıyla gönüllü turizm elçisi olarak göreve başladı. Yaşları 14 ile 30 arasında değişen, lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü turizm elçisi adayları önce yazılı sınava tabi tutuldu. Yazılı sınavda başarılı olanlar, mülakata girdi. Her iki sınavı da başarı ile geçen 450 öğrenci Gönüllü Turizm Elçisi olmaya hak kazandı.

 

Gönüllü turizm elçileri, Sultanahmet, Ayasofya, Eminönü, Yerebatan, Divanyolu ve Kapalıçarşı olmak üzere toplam 6 bölgede görev alacaklar. Elçiler, İngilizce, Almanca, Arapça, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Korece, Japonca, İtalyanca, Çince 7 Eylül'e kadar turistlere, yer-yön bilgisi ve tarihi yerler hakkında bilgi aktarımı gibi bir çok konuda yardımcı olacak. 30 günü dolduran turizm elçilerine sertifika verilecek ve bir yıl boyunca kullanabilecekleri müze kart hediye edilecek.

 

70 milyon turist, 70 milyar gelir hedefinde İstanbul'un payına düşen 23-24 milyon turist ve 30 milyara yakın gelir olması gerektğini söyleyen İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, bu hedefe ulaşmada verecekleri katkılardan dolayı Gönüllü Turizm Elçileri'ne teşekkür etti. Projenin 10'uncu yılında olduğu belirten Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ise, "Türkiye'ye örnek teşkil edecek bir proje. 15 yaşından 30 yaşına kadar gençlerimiz gönüllü turizm elçiliği yapıyorlar. Onlar için de unutulmaz anılar oluyor, turistlerden de çok güzel geri dönüşler alıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gönüllü Turizm Elçisi, Tarihi Yarımada Turizm, İstanbul Turizm
Yorumlar
Haber Yazılımı