Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 18:16 Bu haber 586 kez okundu
 
Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalıştayı Antakya'da yapıldı
Hatay Valiliği himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın ortaklığında Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalıştayı Antakya'da düzenlendi.
YEREL Haberi
Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalıştayı Antakya'da yapıldı

Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalıştayı'na Hatay Valisi Rahmi Doğan'ın yanı sıra, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve turizm sektör paydaşları katıldı. 

Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay'da güvenlik kaygısının giderildiğini, insanların Hatay'a gelirken güvenlik sorunu yaşamayacağı algısının yerleştiğini belirttiği konuşmasında, "Türkiye turizm anlamında cazibe merkezi olarak dünyanın dikkatini çekiyor. Diğer turizm beldelerimiz buradan hak ettiği payı alırken, Hatay turizm anlamında hak ettiği payı almıyor. Denizi, yaylası olan bir İl olarak pay alamamamız sorgulamamız gereken bir durum olarak önümüde duruyor. Gelen turist sayısına rağmen gelirin düşük olduğunu görüyoruz. Hatay'da benzer bir durumda her şeyimiz olmasına rağmen yeterli turisti getirememişiz. Genelde iç turizme hitap eden bir yapımız var. Hatay'a gelen turistlerin bıraktığı tutara baktığımız da rakamlar oldukça düşük. Bunu arttırmamız lazım. Ancak bizim için en büyük olumsuzluk 2011'de Suriye'de başlayan savaş. Bu savaş bölgemizi de ciddi anlamda etkiledi, insanlar güvenlik kayıgısı ile Hatay'a ve bölgeye gelmeyi erteledi. Ama şu an itibari ile baktığımızda bu kaygının giderildiği, insanların Hatay'a gelirken güvenlik sorunu yaşamayacağı algısının yerleştiği kanaatindeyim" dedi.

Vali Doğan, turistlerin daha rahat gezebilmesi için Antakya'da bulunan Ulu Cami ile Kurtuluş Caddesi arasında ki bölgeyi yayalaştırmayı planladıklarını belirterek, "Turistlerin en çok vakit geçirdiği bölge neresidir? diye bir tespit yaptığımız da bu bölgenin trafikten arındırılarak, yayalaştırılması ile ilgili çalışma yapıyoruz. Tarihi sokaklarımızda rahat bir şekilde dolaşabilsinler. Yapılan çalışmalar neticesinde Ulu Cami ile Kurtuluş Caddesi arasında ki bölgeyi merkezden başlayarak yayalaştırma düşüncemiz var" diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ise yaptığı sunumda Türkiye'nin 2018 yılında turizmden 29 buçuk milyar dolar elde ettiğini belirterek turistlerin Türkiye'de 2.6 gün kaldığını, Hatay'da ise 1.6 gün kaldıklarını söyledi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hatay, İli, Turizm, Stratejisi, ve, Eylem, Planı, Çalıştayı, Antakya'da, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı