Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 13:09 Bu haber 1653 kez okundu
 
Hiç yol olmayan masalsı bir köy!
Bu köyde ne bir yol ne de bir araba var; hatta evler suyun üstünde yüzüyor.
DÜNYADAN Haberi
Hiç yol olmayan masalsı bir köy!

Bu köyde ne bir yol ne de bir araba var; hatta evler suyun üstünde yüzüyor.

 

Hollanda'da bulunan Giethboorn ismindeki bu köy, kuzeybatı eyaleti Overijssel’de, Amsterdam’dan yaklaşık 90 kilometre uzakta bulunuyor. Köyde, 2.600 civarında vatandaş yaşıyor. Kanalların arasına kurulmuş olan Giethoorn’da, kanalları birbirine bağlayan, 180 tane köprü bulunuyor.

 

Şehir hayatından uzak, huzurlu ve doğa ile iç içe olan Giethoorn, on üçüncü yüzyılın başında, Akdenizli yerleşimciler tarafından kurulmuş bir yerleşim yeri.

Amsterdam’a uçtuktan sonra trenle Steenwijk’e gelinip oradaki otobüslerle bir daha motorlu taşıt kullanmamak üzere bu minik sevimli köye ulaşılabiliyor. Küçük Venedik ya da Kuzeyin Venediği olarak da anılan Giethoorn, özellike 1958 yılında, Alman film yapımcısı Bert Haanstra‘nın ünlü komedisi Fanfare‘i burada çekmesi ile tanınmaya başladı.

Giethoorn’da 3 müze ve birkaç tane hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Het Olde Maat Uus, tipik bir çiftlik evinde, yüz sene önce günlük yaşamın nasıl olduğu ile ilgili canlandırmalar yapılmış bir müze. Museum de Oude Aarde ise bölgede çıkarılan değerli taşlar sergileniyor. The Histomobil Müzesi son yüzyılda kullanılan çeşitli araba, motosiklet ve at arabalarına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Giethoorn, bir çok sanatsal sergi ve çocuklara özel aktiviteler düzenleniyor.

 

Kış ayları boyunca, donan kanallara buz pateni yapılması, birçok turist için köyü daha da cazip kılıyor. Giethoorn, özellikle Çinli turistler arasında çok popüler. Her yıl 150.000 ila 200.000 arasında Çinli turist tarafından ziyaret ediliyor. Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenen müzik festivalleri ile kanallar ve civar kasabalar peri masalına dönüşüyor.

Her ne kadar bahar ve yaz ayları Giethoorn’un en keyifli ve hava açısından risksiz ayları olsa da bu unutulmaz kasaba kışın ayrı bir masalsı atmosfere sahip.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör: Volkan Öztürk
Etiketler: Yol olmayan köy, Giethoorn, Hollanda gezi, Hollanda tatil
Yorumlar
Haber Yazılımı