Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 09:02 Bu haber 1749 kez okundu
 
Hindistan'dan Türk yatırımcılara çağrı
Türkiye'de her geçen yıl artan Hint düğünleri Hindistanlı yetkilileri harekete geçirdi.
DÜNYADAN Haberi
Hindistan'dan Türk yatırımcılara çağrı

Türkiye'nin Asya açılımı ile Çin ve Hindistan başta olmak üzere Asya Pasifik pazarlarında yeni yatırım imkanları yakalama hedefini açıklamasının ardından, Hindistan’dan da ikili ilişkileri bir üst seviyeye çıkarma çağrısı geldi.

 

Trilyon dolarlık yatırımlarıyla dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Hindistan, projelerinde Türk yatırımcılarını da görmek istiyor. Yıllardır Batı pazarlarına odaklanan Türkiye’nin Doğu’ya da yönelme planlarını, iki ülkenin ticaret potansiyeline ulaşması için fırsat olarak gören, ekonomisinde yapısal reformlara paralel olarak 2025 yılına kadar gerçekleştirmek üzere büyük bütçeli, iddialı kalkınma projeleri hazırlayan Hindistan, 400 yeni havalimanı, 600’den fazla tren istasyonu, 1000 km metro hattı, 10 bin km yüksek hızlı demiryolu, 175 GW yenilenebilir enerji, 100’den fazla Smart City (Akıllı Şehir), 35 lojistik park, 5 endüstri koridoru gibi projeler için Türk iş insanlarına çağrı yaptı.

 

Türkiye’den 37 yatırım talebine yardımcı olduklarını aktaran Hindistan Yatırım Ajansı Başkanı Vivek Abraham, şöyle konuştu: “Türkiye’den ithalatımız önemli ölçüde arttı. Ama daha da fazlasını yapmamız için bir potansiyel var. Her bir dakikada 30 Hindistan vatandaşı köyden şehre göç ediyor. Bu nüfusun barınması için akıllı şehirler projesi başlattık. 2025’e kadar, Londra büyüklüğünde 100 yeni şehre ihtiyacımız olacak. Bu nüfusa ev sahipliği yapacak 100 yeni akıllı şehir inşa ediyoruz.100 milyar dolarlık PPP (kamu özel ortaklığı) projesi ile özel sanayi parkları inşa edebileceğiniz 150 km genişliğindeki bir koridorla Delhi ve Mumbai’yi birleştiriyoruz. Bu koridorda yaklaşık 24 yeni şehir inşa edilecek.”

 

2018 yılında Türkiye’den 33 bin turistin kendilerini ziyaret ettiğini belirten Hindistan Kültür ve Turizm Bakanı Shri Prahlad Singh Patel ise “Hindistan, ekoturizmden keşif, sağlık turizmine kadar geniş seçenekler sunuyor. Alternatif turizm alanında yoganın, sağlıklı yaşam teknikleri, detoks turizmi çok ilgi görüyor. Turistler, Ayurveda ve sağlıklı yaşam için en az iki hafta kalır. Türk turistlerin çoğu, en popüler olan yer olan Delhi, Agra ve Jaipur’u ziyaret eder. www.incredible.org web sitemizden Hindistan’ı ve sunduğu seçenekleri öğrenebilirsiniz” diye konuştu.

 

2016’da 67 bin civarındaki Hintli ziyaretçi sayısı 2018’de 147 bine çıktı. Ortalama bir Hint turistin Türkiye’de harcaması 900 küsur dolar. 

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Hindistan'dan, Türk, yatırımcılara, çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı