Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 16:15 Bu haber 768 kez okundu
 
Hükümet turizmi teşvik için hava yolu vergilerini kaldırıyor
Hükümet, yurt dışından uçak seferlerini arttırmak ve bilet fiyatlarını ucuzlatmak için, hava yolu şirketlerinden alınan yakıt ve yakıt ikmal vergilerini kaldıracağını duyurdu.
DÜNYADAN Haberi
Hükümet turizmi teşvik için hava yolu vergilerini kaldırıyor

Hükümet, yurt dışından uçak seferlerini arttırmak ve bilet fiyatlarını ucuzlatmak için, hava yolu şirketlerinden alınan yakıt ve yakıt ikmal vergilerini kaldıracağını duyurdu. Hükümet, Nisan ayında yaşanan terör saldırılarının ardından ülkeye gelen yabancı turist sayısının düşmesi üzerine turizmi teşvik için hava yolu şirketlerinin ödediği bazı vergileri kaldırma kararı aldı.

 

Yurt dışından uçak seferlerini arttırmak ve bilet fiyatlarını ucuzlatmak için hava yolu şirketlerinden alınan yakıt ve yakıt ikmal vergilerinin kaldırılacağını açıklayan Sri Lanka Turizm Bakanı John Amaratunga, hükümetin ayrıca, yabancı hava yolu şirketlerinin yer hizmetleri masraflarını azaltacak düzenlemeler üzerinde çalışıldığını belirtti.

 
Hükümet tarafından yapılan yeni düzenlemelerle, 21 Nisan'da Paskalya günü yapılan ve 
290 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının ardından azalan yabancı ziyaretçi sayısının artması bekleniyor. Sri Lanka Turizm Kalkınma Otoritesinin ay başında yayımladığı verilere göre, terör saldırılarının ardından turizm sezonunun ilk ayı haziranda, ülkeyi ziyaret eden turist sayısı önceki yıla göre yüzde 57 azalmıştı. Yabancı ziyaretçi sayısı yılın ilk 6 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,4 gerilemişti. Hint Okyanusu'ndaki ada ülkesi geçen yılın ilk 6 ayında 1 milyon 164 bin 647 yabancı ziyaretçiyi ağırlarken, rakam bu yılın ilk 6 ayında 1 milyon 8 bin 449'da kalmıştı. 


Turizm, yurt dışında çalışan işçilerin ülkeye gönderdiği dövizler ve tekstil ile kumaş ihracatından elde edilen gelirlerle birlikte ülkenin en önemli döviz kaynağını oluşturuyor. 

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: srilanka, havayolu vergi, turizm teşvik
Yorumlar
Haber Yazılımı