Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 22:18 Bu haber 2868 kez okundu
 
İmamoğlu'ndan Bakan Ersoy'a Galata Kulesi cevabı: ''Bir telefon kadar yakınız''
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, Galata Kulesi’nin işletmesinin belediyeden alınacağına ilişkin açıklamasına yanıt verdi.
GÜNCEL Haberi
İmamoğlu'ndan Bakan Ersoy'a Galata Kulesi cevabı: ''Bir telefon kadar yakınız''

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, Galata Kulesi’nin işletmesinin belediyeden alınacağına ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 26. Meslekte İz Bırakanlar Toplantısı kapsamında Basın Müzesi'nde düzenlediği Yaşar Kemal'i Anıyoruz başlıklı panele katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Galata Kulesi’nin ocak ayında işletme sözleşmesi dolan İBB'den alınacağı ve ihaleye çıkarılacağına ilişkin açıklaması ile ilgili teknik bilgi vererek şunları söyledi:

 

''Süre dolduğunda, bir önceki İBB yönetimi ile yapılan yazışmalar sonucu, Büyükşehir Belediyesi bir girişimde bulunmamış o zaman diliminde. Ama o süreçte, Kültür ve Turizm Bakanlığı da bir eylemde bulunmamış. Fakat birkaç aydır biz bunu basın yoluyla duyuyoruz. Biz de bu süreçle ilgili hukuki hakkımızı konusunda davamızı açtık. İstanbul ile ilgili bir karar almak istiyorlarsa, turizme katkı sunacaklarsa, en büyük paydaşları, en doğru yol arkadaşları İBB’dir. Yani bizimle görüşmekten, konuşmaktan kaygı duymasınlar, çekinmesinler. Bizim derdimiz; İstanbul turizmi. İstanbul Turizm Platformu'nu kurarken kendilerini arayıp, davet ettim. Yazılı olarak da davet ettim. Her toplantımıza davet ettik. Katılmamayı tercih edebilirler ama İstanbul’da bir konu ile ilgili karar alacakken, biz bir telefon mesafesindeyiz.''

 

Bakan Ersoy'un İstanbul’da turizm ve kültür ile ilgili istedikleri zaman kendilerini davet edebileceklerini yada kendilerini misafir ederek konuşabileceklerini söyleyen İmamoğlu “Bunu alacağız, onu yapacağız lafları, tarifleri İstanbul için hoş tarifler değil. Bir bakanlığa, bir bakana üslup olarak böyle büyük ve kadim bir kentle ilgili karar alma yöntemi de hoş bir model değil. Biz hukuki mücadelemizi vereceğiz.'' dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport'tan Atatürk Kültür Merkezi'ne uzanan bir kültür yolu planladıklarını, ismini de Beyoğlu Kültür Yolu koyduklarını söyledi. Buna göre Galataport'tan başlayıp Galata Kulesi'ne gelinecek. Kule işletmesi sözleşme süresi dolan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınacak. İstanbul'un ilk meydanı olan Galata Kulesi etrafındaki alan genişletilecek. Bunun için meydandaki büyük bina kamulaştırılacak.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İmamoğlu'ndan, Bakan, Ersoy'a, Galata, Kulesi, cevabı:, ''Bir, telefon, kadar, yakınız'',
Yorumlar
Haber Yazılımı