Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 20:36 Bu haber 1026 kez okundu
 
İnternetten rezervasyon yaptıranlar dikkat!
Başta turizmciler olmak üzere, tüketici dernekleri tatilcileri seyahat acentalarının sitelerini kopyalayarak satış yapan dolandırıcılara karşı uyardı.
GÜNCEL Haberi
İnternetten rezervasyon yaptıranlar dikkat!

İnternet üzerinden rezervasyon yapıyor ve tatil hayalleri kuruyorsanız dolandırılabilirsiniz. Tüketici dernekleri ve turizmciler, tatilcileri seyahat acentalarının internet sitelerini kopyalayarak satış yapan dolandırıcılara karşı uyardı.


Yaz sezonu ile yoğun tatil döneminin başlamasıyla birlikte tatil dolandırıcılığı olaylarında artış yaşandığını, son günlerde bu konu hakkında şikayetlerin basın yayın organlarında da sıklıkla görüldüğünü belirten Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu tatilcilerin bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti. Ağaoğlu, "Bilinen ve yoğun şekilde reklam veren seyahat ecntalarının internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını kopyalayarak sahte hesaplar açıyorlar. Daha sonra sosyal medyada da o fotoğraflarla ilanlar yayınlamak suretiyle tüketicileri kandırıyorlar. Ödemeleri aldıkları tüketiciler tatil için otele gidince hüsranla karşılaşıyorlar. İsimler yok, rezervasyon yok. Her şey sahte." diye konuştu.

 

Denize sıfır diye satılan otel 2 km uzaklıkta çıkıyor

Ağaoğlu, gerçeği yansıtmayan bilgiler ve fotoğraflarla satış yapılması olayı ile de sıklıkla karşılaştıklarını belirterek şunları söyledi:

"Tüketiciye denize sıfır, şehir merkezine 5 dakika, her şey dahil, spor salonları ve 24 saat doktor hizmeti var diyerek satış yapıyorlar. Ama tatilini yapmak için yola çıkan tüketici oteli buluyor, denize sıfır değil, 2 kilometre var ve diğer hizmetler de yok.  Herşey dahil rezervasyonda kahvaltıya iniyorlar sadece zeytin ve peynir karşılarına çıkıyor. Öğlen ve akşam yemeklerinde de önceki günden kalan yemeklerin tabak değiştirerek sunduklarını tüketiciler bize iletiyor."

 

Tatil için online kanallar üzrinden rezervasyon yaptıran ve tatil alan tüketicilerin TÜRSAB üyesi olmayan seyahat acentalarından rezervasyon yaptırmaması gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, Sosyal medya ve cep telefonlarına gönderilen mesajların da gerçek firmalardan değil sahtekarlardan gelebileceğine dikkati çekti. Ağaoğlu, "Bilinen bir firmadan rezervasyon yaptığını düşünen tüketici, aldanmak istemiyorsa gerçekten o firmanın adresini adres çubuğuna kendisi yazarak girerse aldanmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) yetkililer birliğin dijital doğrulama sistemi olduğunu buradan firmaların doğruluğunun denetlenebildiğini aktardı.

TÜRSAB yetkilileri şunları kaydetti:

"Bazı durumlarda 5 yıldızlı otel rezervasyonu yapıyorsunuz otel 4 yıldız çıkıyor. Veya her şey dahil diye rezervasyon yaptırıp otele gidiyorsunuz oda kahvaltı çıkıyor. Eğer bu alışverişinizi bir seyahat acentası aracılığıyla yapıyorsanız bizim yaptırımlarımız var. Bu konuda bize gelen talepleri çok hızlı bir şekilde yapıyoruz. Ayrıca tüketiciler de dikkatli olmalı. Otel çok ucuzsa sorgulanması lazım. Her yerde 100 lira olan 50 liraya satılıyorsa iki defa kontrol yapılması gerekiyor. Bu durumda öncelikle direk otelle irtibata geçilmeli. Ayrıca seyahatin alındığı acentanın birrlik üyesi olup olmadığını anlamak ve doğrulamak için TÜRSAB aranmalı" 

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İnternetten, rezervasyon, yaptıranlar, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı