Haber Detayı
04 Ağustos 2019 - Pazar 19:46 Bu haber 773 kez okundu
 
İşte turistlerin Türkiye'deki harcama karnesi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın ilk yarısında tatilini Türkiye'de geçiren turistlerin harcama tutarları açıklandı
TÜRKİYEDEN Haberi
İşte turistlerin Türkiye'deki harcama karnesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın ilk yarısında tatilini Türkiye'de geçiren turistlerin harcama tutarları açıklandı

 

Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistler ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar bu yılın ilk yarısında giyim ve ayakkabıya 1 milyar 548 milyon dolar harcama yaparken yılın ilk yarısında tatilini Türkiye'de geçiren turistlerin toplam harcaması, 9 milyar 663 milyon doları kişisel harcama, 2 milyar 940 milyon doları da paket tur harcamaları olmak üzere 12 milyar 603 milyon doları buldu.

 

Turistlerin kişisel harcamalarının 4'te 1'ini yaklaşık 2,5 milyar dolarla Türkiye içi ve uluslararası ulaştırma harcamaları oluştururken, bu kalemi 2 milyar 400 milyon dolarla yeme-içme harcamaları takip etti. Ulaştırma harcamaları geçen yılın aynı dönemine göre değişim göstermezken, yeme-içme harcamalarında yüzde 3,6'lık düşüş kayıtlara geçti.

Turistlerin konaklama masrafları 1 milyar 438 milyon dolar, sağlık masrafları 537 milyon dolar olarak hesaplanırken, Türkiye'de spor, eğitim ve kültür için turistlerin harcadığı tutar 152 milyon doları, tur hizmetleri için yaptıkları harcamalar 51 milyon doları aştı.

 

Yüzde 12'lik paya sahip olan giyecek ve ayakkabı harcamaları yılın ilk yarısında 1 milyar 548 milyon dolar olarak kayıtlara geçerken, hediyelik eşyaya 545 milyon dolar harcayan turistler, Türkiye'den 52 milyon dolarlık halı ve kilim aldı. 

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: TÜİK Veri, Turist harcama, turist geliri, Türkiye Turizm geliri
Yorumlar
Haber Yazılımı