Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 22:00 Bu haber 1701 kez okundu
 
İşte turizm çalışanlarının hakları!
Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte oteller önemli sayıda personel alımı yaparken, sektörde çalışanların sorunları da yine gündeme geldi.
TÜRKİYEDEN Haberi
İşte turizm çalışanlarının hakları!

Ülkemizde turizm sektörü son 2 yıldır rekor üstüne rekor kırıyor. Yeni sezonla birlikte oteller önemli sayıda personel alımı yaparken, bu sektörde çalışanların sorunları da yine gündeme geldi.

 

Turizm sektöründe sezonluk çalışanların pek çoğu tazminat, izin, işsizlik maaşı gibi haklarını bilmiyor. Peki turizm çalışanlarının hakları nelerdir? Tazminat, işsizlik maaşı nasıl alınır? İşte sektör çalışanlarının merak ettiği soruların yanıtı.

 

Her çalışanın kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ve işsizlik maaşı gibi hakları var. Ancak bu durum mevsimlik sözleşmeler yapan çalışanlarda biraz farklı uygulanıyor. Turizm sektör çalışanları sezonluk olarak belli süreli sözleşme statüsünde oluyor. Öncelikle hemen söyleyelim bu süre bittiğinde eğer sözleşmeniz feshediliyorsa işsizlik maaşını hak ediyorsunuz. Yasal dayanağınız da 4447 sayılı Yasa'nın 51. maddesinin d bendi. Bu yüzden sözleşme bitiminde mutlaka işsizlik maaşına başvurun. Burada işsizlik maaşının diğer kuralları da önemli. Son 120 günde primlerinin ödenmesi ve son 3 yılda en az 600 gün sigortalı olup işsizlik priminin de yatırılmış olması şartı var.

 

Fakat birçok turizm işletmesi sözleşmeyi feshetmek yerine askıya alıyor. Bu durumda çalışan için bir nevi ücretsiz izin durumu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla fesih olmadığı için de işsizlik maaşı hakkı ortadan kayboluyor. Ancak yeni sezonda mutlaka işe alınmanız gerekiyor. Tazminat meselesi ise yine farklı değerlendiriliyor. Eğer tek sezonluk bir sözleşme yapıldıysa 1 yıl dolmadığı için tazminat hakkı doğmuyor. Ancak sözleşmeler yenilendiği için toplam çalışmaya bakmak gerekiyor. Bu kez 1 yılı geçtiği için tazminat hakkı doğuyor. Sözleşmenin peşpeşe yenilenmesi size tazminat imkanı sağlıyor. Aynı şekilde yıllık izin için de 1 yıl şartı var. Bu hesapla toplamda 1 yılı geçtiğinizde yıllık izin hakkı da kazanıyorsunuz.

 

Sigortasız çalıştırılan mevsimlik işçiler için yargıdan emeklilik yolunu açan önemli kararlar da alındı. İzmir'in Menderes ilçesindeki bir tatil köyünde 17 yıl sigortasız olarak çalıştırılan iki mevsimlik işçi, çalıştığı günlerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirilmediğini belirterek, hizmet tespit davası açtı. Mahkeme, bilirkişi raporu ve tanık ifadelerini değerlendirerek davanın kabulüne karar verdi. Dava Yargıtay'a geldi. Yargıtay, mahkeme kararını uygun bularak, oy birliğiyle hükmü onadı. Kararın kesinleşmesinin ardından işçilerin sigortasız çalıştırıldığı günler SGK'ya bildirildi, emekli maaşları bağlandı..

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İşte, turizm, çalışanlarının, hakları!,
Yorumlar
Haber Yazılımı