Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 06:42 Bu haber 8309 kez okundu
 
İşte Türkiye'de turizm bölgelerinde sezon için alınan önlemler
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un sezon açılışı için Mayıs ayı sonunu işaret etmesinin ardndan tatil merkezlerinin belediye başkanları, plajlarda uygulanacak sosyal mesafe kuralıyla, dezenfekte çalışmalarıyla Hazirandan itibaren misafirlerini ağırlamayı hedefliyor.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
İşte Türkiye'de turizm bölgelerinde sezon için alınan önlemler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un sezon açılışı için Mayıs ayı sonunu işaret etmesinin ardndan tatil merkezlerinin belediye başkanları, plajlarda uygulanacak sosyal mesafe kuralıyla, dezenfekte çalışmalarıyla Hazirandan itibaren misafirlerini ağırlamayı hedefliyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronasız turizm alanları için uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi projesini hayata geçirdiklerini açıkladı. Mayıs ayının sonuna kadar aşamalı bir şekilde turistlik tesislerin bu sertifikayı almaları sağlanacak ve kurallara uyan tesisler, misafir kabul edebilecek. Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarındaki bazı oteller, şezlong ve masaların arasının sosyal mesafeye göre dizayn edilmesi, halı döşemeli zeminlerin kaldırılması, girişlere termal cihazlar yerleştirilmesi gibi çalışmalara başladı.

Salgın sonrasında sadece tüm turizm bölgelerini kapsayacak kararlar alınmasının gerekli olacağını belirten Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay bölgede alınan önlemlerle ilgili şunları söyledi:

 

''Zaten Kültür ve Turizm Bakanı’mızın da bu yönde açıklamaları oldu. Oteller, plajlar, restoranlar gibi alanlarda sosyal mesafe ve hijyen kuralına göre düzenlemeler yapılacak. Biz de gerek sektör temsilcileri gerekse sektördeki meslek odaları yöneticileriyle sürekli iletişim halindeyiz. Alınacak kararlara göre hareket edeceğiz. Türkiye’de salgın sona erse dahi yurt dışı pazarının açılması belki bir süre daha gecikecektir. Bu nedenle özellikle iç pazarda hareketliliğin olmasını bekliyoruz. Ancak bu da Temmuz  hatta Ağustos’u bulacaktır.''

 

Türkiye’nin önemli turizm destinasyonların olan Çeşme’de düzenlenen Alaçatı Ot Festivali gibi milyonları ağırlayan organizasyonları iptal etmek, bir kısmını da ertelemek zorunda kaldıklarını belirten Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran ''Tüm kamusal alanlarda gerekli tedbirlerimizi alarak, vatandaşlarımızla, belediye personelimizle bu süreci çok iyi götürdüğümüzü düşünüyorum. Her zaman olduğu gibi bugün de önceliğimiz insan sağlığı. Başta Ilıca plajımız ile tüm plajlarımızda gerekli altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Kamusal alanlarımızla ilgili tedbir ve önlem çalışmalarımızı hızlandırdık. Restoran ve otellerimizle ilgili kontrollerimizi en üst noktada tutarak vatandaşlarımızın sezon açıldığında rahat bir şekilde konaklamaları ve Çeşme’de rahat bir şekilde vakit geçirebilmeleri için ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Turizmcilerimizle, otelcilerimizle, küçük ve büyük işletmelerimizle, esnafımızla gerekli görüşmeleri yaparak Turizm ve Kültür Bakanlığı’mızın öngördüğü tarihte startı vereceğiz.''

 

Kemer'in turizm sezonuna her daim hazır olduğunu gerekli bütün önlemleri aldıklarını ve almaya da devam ettiklerini söyleyen Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu: ''Önemli olan herkesin kurallara riayet etmesi. Kemer’de turizm sektörüne hizmet eden oteller ve diğer işletmeler hazırlıklarını yapmaya başladı. Hükümetin açıkladığı sertifika konusunda da çalışmalar devam ediyor. Bölgemizdeki işletmeler hijyen belgesi almaya çalışıyor. Havayolu şirketleri de çalışmaya başlarsa biz misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Biz, Kemer’de turizm yarın başlayacakmış gibi hazırlıklarımıza son hızla devam ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.

 

Mayıs sonunda yerli turizm hareketliliğinin yavaş yavaş başlamasını beklediklerini ve buna hazır olduklarının altını çizen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da bölgedeki hazırlıklarla ilgili şunları söyledi:

 

''Otellerimiz Bakanlığımızın öngördüğü sertifikasyon kurallarına uygun olarak düzenlemelerini yapmaya başladı. Misafirlerimizin kendilerini evlerindeki kadar güvende hissetmesi için çaba sarf edeceğiz. Bir taraftan halk sağlığını korurken, diğer taraftan esnafımızın faaliyetini sürdürmesine yardımcı olacağız. Normalleşme sürecinde faaliyete başlayacak işletmelere de sterilizasyon uygulamasını yaygınlaştırarak, sürekli denetim yapmak durumundayız. Bunun dışında, belediye belgeli işletmeler için bir sertifikasyon çalışması başlattık. Covid-19 önlemleriyle ilgili belirlediğimiz standartlara uygun tesislere akreditasyon belgesi vereceğiz. Plajların dolmasını tabii ki istiyoruz ancak bu konuda da tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Oturma alanlarında ve şezlonglarda sosyal mesafe kuralı uygulayacağız. Plaj çevresindeki tesisler, duş ve tuvaletler düzenli olarak dezenfekte edilecek. Tesislerde çalışan personelin eğitimi de çok önemli. Küçük tesisler, bu dönemde daha avantajlı olacak. Bodrum için bu, avantaja çevrilebilir bir durum. Mavi yolculuğun bu sezon altın çağını yaşayabileceğini düşünüyorum. Her şeye rağmen, güzel bir sezon geçireceğimize ve bu zor günlerin üstesinden geleceğimize inanıyorum.''

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İşte, Türkiye'de, turizm, bölgelerinde, sezon, için, alınan, önlemler,
Yorumlar
Haber Yazılımı