Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 14:45 Bu haber 1129 kez okundu
 
Köy meydanı açık arttırmayla satılacak!
Bursa'nın Mudanya ilçesinin Kumyaka Mahallesi'nde kurulan kooperatif borcunu ödeyemeyince banka kooperatifin uhdesinde bulunan köy meydanı dahil bir çok taşınmazı açık arttırmayla satışa çıkardı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Köy meydanı açık arttırmayla satılacak!

Bursa'nın Mudanya ilçesinin Kumyaka Mahallesi'nde kurulan kooperatif borcunu ödeyemeyince banka kooperatifin uhdesinde bulunan köy meydanındaki yaklaşık 2 bin 500 metrekare alan ve bir çok gayrimenkul ipotek altına alındı. 3 milyon liraya yakın borç ödenmediği için köy meydanı ile birlikte bir çok taşınmaz satılığa çıkarıldı.

 

İddiaya göre, 2014 yılında köy muhtarlığına bağlı 41 tapu Kumyaka Kalkınma Kooperatifi'ne devredildi. Kurucu başkanın ardından 3 ay sonra seçime gidilerek R.B. kooperatifin başkanı seçildi. Daha sonra köyün ürünlerinin daha yüksek gelirle satılma vaadiyle Kumyaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde tesis yapılmasına karar verildi. Köye yaklaşık bir kilometre mesafedeki yaklaşık bin 500 metre alan için TKDK ve BEBKA'ya başvurularak kredi çekildi. Daha sonra krediler ödenmediği için banka tarafından köy meydanı, köy konağı, köy kahvesi, top sahası, çocuk parkı, basketbol sahasının dahil olduğu 2 bin 500 metrekare alan ile tesisinde aralarında bulunduğu toplam 13 bin metrekarelik alana ipotek konuldu. Taksitler ödenmediği için köy meydanınında aralarında bulunduğu alanlar satılığa çıkarıldı.

Kumyaka Mahallesi Muhtarı Ercüment Yılmaz, "2014 yılında Büyükşehir Kanununa geçiş oldu. Böyle olunca kooperatif kurarak köy mallarını oraya aktardık. Yaklaşık 40 civarında tapu vardı. Zeytin kooperatifi kuruldu. Ardından hibe alınıp krediler çekildi. Şu anda borcun faizi ödenmiyor. Büyük sıkıntı var. Başkan kendi yönetimiyle bunları yaptı. Kredi kullanırken, köy meydanı, kahveleri vermiş. Ay sonuna kadar faizler ödenmezse meydan satılabilir" dedi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bursa, Mudanya, Kumkaya, satılık köy meydanı
Yorumlar
Haber Yazılımı