Haber Detayı
07 Temmuz 2019 - Pazar 13:23 Bu haber 1051 kez okundu
 
Kruvaziyerde rota İstanbul
Kruvaziyer işletmecileri İstanbul'u yeniden rotalarına eklerken, Galataport'un tamamlanması ve Yenikapı limanının hayata geçirilmesiyle şehrin, kruvaziyer turizminde önemli bir destinasyon haline geleceğini belirtiyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Kruvaziyerde rota İstanbul

İstanbul'un, yıllık cirosu 35 milyar doları bulan kruvaziyer turizminde önemli bir destinasyon haline geleceğini belirten.kruvaziyer işletmecileri, Galataport'un tamamlanması ve Yenikapı limanının hayata geçirilmesini bekliyor.

 

Türkiye'de kruvaziyer sektörünün büyümesi için öncelikle altyapının gelişmesi gerektiğini söyleyen Celestyal Cruises Türkiye Temsilcisi Karavan Cruises Direktörü Özgü Alnıtemiz, kruvaziyerlerin ülkeye gelmesi için yeni limanların yapılması gerektiğine dikkati çekti. Alnıtemiz, Türkiye limanlarının rotada olmadığı zaman Akdeniz çanağının da kaybedildiğini vurguladı.

 


28 milyon yolcunun seyahat ettiği, yıllık cirosu 35 milyar doları bulan dünya kruvaziyer turizmi için İstanbul'un önemli bir destinasyon olduğunu vurgulayan Alnıtemiz, Galataport ve Yenikapı kruvaziyer limanı projelerinin tamamlanarak hayata geçirilmesiyle şehrin hub haline geleceğine dikkati çekti. Alnıtemiz, "İstanbulsuz bir Karadeniz programı, bir Ege programı; Antalyasız bir Doğu Akdeniz, hatta bir Kızıldeniz programı düşünülemez. İstanbul'da yeni limanlar ve yeni havaalanıyla gökyüzü denizle buluşacak. Bu gelişmelere paralel olarak biz de seferlerimizi arttıracağız." diye konuştu.

 


Ekim ayında başlayacak yeni tur programları kapsamında Celestyal Crystal gemilerinin İstanbul Sarayburnu'na yanaşacağını, çoğu Amerikalı ve İspanyol olmak üzere bin 200 yolcunun kentin tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfedeceğini anlatan Alnıtemiz, kruvaziyer turizminin, ülke ekonomisine döviz girdisi sağlaması açısından önemli bir turizm çeşidi olduğunu vurguladı. Alnıtemiz, "Ortalama rakamlara göre 4 bin kişilik bir gemi uğramış olduğu bir limanda 700 bin dolara yakın ekonomi yaratıyor." dedi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İstanbul kruvaziyer, kruvaziyer turizmi, istanbul turizm, istanbul kruvaziyer turizmi, gemi turu, istanbul liman, istanbul konaklama
Yorumlar
Haber Yazılımı