Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 17:27 Bu haber 2154 kez okundu
 
''Kültür ve Turizm Bakanlığı ikiye bölünecek, kabinede revizyon yapılacak''
Yakın zamanda kabinede revizyona gidileceği, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ise ikiye bölüneceği iddia edildi.
TÜRKİYEDEN Haberi
''Kültür ve Turizm Bakanlığı ikiye bölünecek, kabinede revizyon yapılacak''

Yakın zamanda kabinede revizyona gidileceği, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ise ikiye bölüneceği iddia edildi.

 

Milli Gazete'den Bünyamin Güler'in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde yapılacak revizyonun adından kabine değişikliği de yapılacak. Uzun zamandır Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinde çalışan Fuat Oktay, hazırladığı çalışmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğunun belirtildiği habere göre. düzenlemenin hayata geçirilmesinin ardından kabine de değiştirilecek.

 

Haberde şu iddialara yer verildi:

 

2018 yılı Temmuz ayında Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bakanlıklar birleştirilmişti. Birleştirme sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tek çatı altında toplanarak yeni ismi Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı olmuş Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birleştirilerek, yeni ismi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı birleştirilerek yeni ismi Ticaret Bakanlığı olmuştu. Aynı şekilde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek yeni ismi, Tarım ve Orman Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı birleştirilerek yeni ismi Dışişleri Bakanlığı yapılmıştı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sürdürülememesi üzerine yeni düzenleme ile birçok bakanlığın tekrar ayrılacağı ifade ediliyor.

 

Yapılacak olan revize ve değişiklik sonrasında tekrar ayrılması beklenen bakanlıkların başında ise Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yer alıyor. Kültür ve Turizm adı altında iki ayrı bakanlığın kurulması planlanırken ekonomi ile ilgili bakanlıklarda da bölünmeye gidileceği bekleniyor.

 

Kültür ve Tuizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Turizm Bakanı olmadan önce ben de sorguluyordum kültür ve turizm beraber olmalı mı diye. Bakan olduktan sonra emin oldum ki kesinlikle beraber olmasında fayda var. Çünkü kültür ve turizm birbirinin ayrılmaz parçası" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ''Kültür, ve, Turizm, Bakanlığı, ikiye, bölünecek,, kabinede, revizyon, yapılacak'',
Yorumlar
Haber Yazılımı