Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 21:29 Bu haber 467 kez okundu
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan üniversitelerle telif hakları iş birliği
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Telif Hakları Eğitim Merkezi Tanıtım Toplantısı ve Üniversitelerle İş birliği Protokolü imza töreni Bakanlığın Ulus'taki tarihi binasında düzenlendi.
GÜNCEL Haberi
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan üniversitelerle telif hakları iş birliği

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Telif Hakları Eğitim Merkezi Tanıtım Toplantısı ve Üniversitelerle İş birliği Protokolü imza töreni Bakanlığın Ulus'taki tarihi binasında düzenlendi.

 

Düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşasında, Bakanlıkla telif hakları konusunda iş birliği yapmayı kabul eden üniversitelerin rektörlerine teşekkürlerini ileten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye'de kültür ve sanat alanındaki içerik üretiminin son 15 yılda arttığını ve derinleştiğini belirterek, eserlerin sağlam bir fikri mülkiyet sistemi dahilinde kullanıma sunulmasının çok kıymetli olduğunu söyledi.

 

Telif haklarının gelişmesi için kurumlar arasında sinerji oluşması gerektiğini belirten Yavuz, "Kurduğumuz Eğitim Merkezine bu işe talip olan 6 üniversitemizi de dahil ederek, bu iş birliğini başlatmış oluyoruz. Başlattığımız iş birliği sadece 7 kurumu ilgilendiren bir konu değil. Kamu kurumları, meslek birlikleri, üreticiler, eser sahipleri, yayıncılar, yapımcılar ve faaliyet alanlarında konuya dokunan herkese hizmet edecek bir iş birliğine imza atıyoruz." ifadesini kullandı.


Yavuz, iş birliği ile telif haklarını güçlendirmeyi ve bütün bir sistemin temelini atmayı hedeflediklerini belirtti.
Kültür endüstrisinin önemli bir alan olduğuna da işaret eden Yavuz, "Kültür endüstrisinin hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum. Aslında katma değeri olan bir alan. Ciddi çalışmaların yapılması ve fikri mülkiyet sistemin kurumsallaştırılması gerekiyor." diye konuştu. İş birliğine katılan üniversiteleri tebrik eden Yavuz, kültür endüstri, kültür yönetimi, fikri mülkiyet alanlarında yaptıkları çalışmalarla zihinsel üretime katkı sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

 

Yaratıcı kültür endüstrilerinde ortaya konan yüksek katma değerli ürünlerin ekonomi ve kültür sanata katkı sunduğunu ifade eden Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent merkezin ilgili Bakanlıklar, kamu kurumları ve meslek birlikleri ile iş birliğine gittiğini dile getirdi. Taşkent, "Kurulan iş birliklerinin akademik düzlemde somut adımı ve kanıtı olarak bugün, bünyelerinde Uygulama ve Araştırma merkezleri bulunan 6 üniversitemiz ile iş birliği protokolü imzalamanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Özgül Özkan Yavuz, Telif Hakları
Yorumlar
Haber Yazılımı